Slagorde van het Duitse leger in 1914

De volgorde van de strijd van het Duitse leger in 1914 biedt de organisatie van het Deutsches Heer net na de mobilisatie en concentratie. Deze volgorde van de strijd is zeer dicht bij die van zijn Franse tegenstander krachten worden gestructureerd in een klein aantal legers, elk onderverdeeld in Army Corps bestaat uit twee tot drie divisies.

Deze organisatie verandert in de tweede helft van de maand augustus door de toewijzing van de reserves en de overdracht van een aantal korpsen. Deze ontwikkeling zal gedurende de Eerste Wereldoorlog, inclusief de oprichting van nieuwe grote eenheden.

Elke unit wordt hier voor het eerst gepresenteerd met zijn afkorting en de naam van het apparaat en plaats in de Duitse garnizoen.

Organisatie in vredestijd

De voorbereiding van de mobilisatie, de studie van de vijandige legers en training van stafofficieren zijn de aan de grote generale staf opgedragen in Berlijn taken. In tijd van vrede, acht "leger inspectie") bestaan, bedoeld om te dienen als kiemen voor toekomstige leger personeel georganiseerd tijdens het uitbreken van de oorlog, elk geleid door een Generalinspekteur met de rang van Generaloberst. Het garnizoen troepen zijn gegroepeerd in 25 korpsen, verspreid over het grondgebied van het Rijk tegen het tarief van een voor elk van de 24 korpsen gebieden waarop het korps van de Guard toevoegt.

Elk korps bestaat uit twee divisies, in totaal vredestijd 50 divisies. Elke divisie heeft vier brigades: twee infanterie brigades, een brigade van de cavalerie en artillerie brigade. Het voegt de Cavalerie Divisie van de wacht.

Mobilisatie en concentratie

Na de augustus 1914 oorlog verklaringen, de grote generale staf werd de kern van de "opperbevel van het leger", onder bevel van de keizer, die naast zijn militaire kast heeft, samengesteld uit generaals en aids -de-kamp. Onder zijn bevel theorie, is de chef van de generale staf Helmuth von Moltke legers in en kwartiermeester-generaal Hermann von Stein.

Tijdens de mobilisatie, reservisten versterken personeelsbestand 50 vredestijd divisies. Elk van de laatste wordt een infanterie divisie, ook wel "actieve afdeling" om het te onderscheiden van andere divisies opgeleid in belangenbehartiging; deze divisies hebben hun actieve cavalerie teruggebracht tot één regiment per divisie, cavalerie brigades die samen tien cavaleriedivisies. Deze cavalerie divisies, voegen er de Cavalerie Divisie van de wacht, zodat de oprichting van vier cavalerie corps.

Naast de actieve eenheden, zal naar verwachting met 31 reserve divisies en 1 maart Division van de wacht vormen, 27 van hen gebruikt om een ​​stijging van 14 reserve corps, terwijl de laatste vier zijn onafhankelijk. Getting rajoutent 41 Landwehr brigades, die veertien divisies, Marine Division en zes divisies van Ersatz zijn.

Totaal van augustus 1914 is 105 divisies, waaronder 51 infanterie, cavalerie 11, 31 reserve, vijf Landwehr, Ersatz zes en de zee; deze grote eenheden worden toegevoegd 37 onafhankelijke brigades Landwehr, gelijk personeelsbestand van 18 divisies. Elke divisie infanterie omvat een cavalerie divisie, een brigade van ongeveer Landwehr en Ersatz Brigade 4; een actieve lichaam in theorie goed zijn voor de toegang tot de oorlog, een reserve korps.

De Duitse inzet plan werd opgesteld door de chef van de generale staf Moltke de Jongere en geactualiseerd wordt. Dit plan, tot 1905 genoemd later "Schlieffenplan" genoemd voorganger Moltke, biedt zowel de concentratie van het grootste deel van de Duitse legers in het westen, de ander die door België te overvleugelen een groot deel van de Franse vestingwerken. Dit omsingeling door een zijwand moet gebeuren met een sterke Duitse rechtervleugel die moet passeren op de linkeroever van de Maas in België voor het lopen naar Parijs, een centrum dat het Ardense massief moet oversteken door aanpassing aan de marcherende vleugel om het te beschermen, terwijl de linkervleugel van het Franse leger moet bezetten op basis van de Elzas-Lotharingen vestingwerken.

1 Army

1 Het leger onder bevel van Generaloberst Alexander von Kluck met als chef van de generale staf Generalmajor Hermann von Kuhl.

Het betrekken van vijf Corps tien divisies, te implementeren ten noorden van Aken.


Armeetruppen: Organic legereenheden
  • Artillerie
    • 1. Stab Guard-Regiment Fußartillerie
  • Genie
    • General der Pionier 1
    • Pionier-Regiment Nr. 18
      • Pionier-Belagerungstrupp
      • 2 Park-Kompanien
  • Transmissions
    • Armee-Abteilung Telegrafen-1
    • Fu.Kdo 1 - Funk Kommando 1
    • schw. Fusta 5-5 Schwere Funkstation
    • schw. Fusta 20-20 Schwere Funkstation
  • Ballonvaarders
    • Feldluftschiffer-Abteilung 1
  • Luchtvaart
    • Flieger-Abteilung 12
  • Logistiek
    • Munitie
    • 4 Infanterie Munitionszüge
    • 6-Feldartillerie Munitionszüge
    • 2-Feldartillerie Munitionszüge
    • 3-Munitionszüge Fußartillerie
    • Explosieven
    • Geräte- und Sprengmunitions Nachschub-Nr. 1
  • Gas
    • Gasnachschub Nr. 1
    • Brandstoffen:
    • 2-Nachschübe Betriebsstoff

II. A. K.

II. Armeekorps 2 korps, onder bevel van generaal der Infanterie Alexander von Linsingen.

Korpstruppen

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Infanterie
    • Jäg.B 2 - Jäger-Bataillon Nr 2 Fürst Bismarck.
  • Foot Artillery
    • Fußartillerie-Regiment von Hindersin nr. 2
      • 2 Bataljon
    • 2. Pommersches Fußartillerie-Regiment Nr. 15
      • 2 Bataljon
  • Genie
    • PB 2 -. Pommersches Pionier-Bataillon Nr 2
  • Trein
    • Abt Tr 2 -. Pommersche Train-Abteilung Nr 2)

3. I.D.

3. Infantry Division: 3 Infantry Division, onder bevel van Generalleutnant Kurt Eduard von Trossel.

Gedetailleerde brigades
  • IB 5-5 Infanterie Brigade,
    • GrenR 2 - Grenadier-Regiment "König Friedrich Wilhelm IV." Nr 2.
    • GrenR 9 -. Colbergsches Grenadier-Regiment Graf Gneisenau Nr 9
    • IR 54 -. Infantry Regiment von der Goltz-Nr 54
      • 3 bataljon
  • IB 6-6 Infanterie Brigade-
    • NL 34 - fusilier-Regiment "Königin Viktoria von Schweden" Nr 34.
      • 3 bataljon
    • IR 42 - Infanterie-Regiment "Prinz Moritz von Anhalt-Dessau" Nr 42.
      • 3 bataljon
  • FAB 3-3-Feldartillerie Brigade
    • FAR 1 - 1. Pommersches Feldartillerie-Regiment Nr 2.
      • Groep 2
    • FAR 38 - Vorpommersches Feldartillerie-Regiment Nr 38.
  • Divisionstruppen
    • DR 3 - Dragoner-Regiment "Freiherr von Derfflinger" Nr 3.
    • PB 2 - 1. Pionier Kompanie Pommersches-Bataillon Nr 2.
    • Div.Brück.Tr. 3 - Brücken Trein No. 3.
    • Sanitätskompanie Nr 1 & amp. Nr. 3

4. I.D.

4. Infantry Division: 4 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant von Günther Pannewitz.

Gedetailleerde brigades
  • IB 7-7 Infanterie Brigade-
    • IR 14 - Infanterie-Regiment "Graf Schwerin" Nr 14.
    • IR 149 - 6. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr 149.
  • IB 8-8 Infanterie Brigade
    • IR 49 - 6. Pommersches Infanterie-Regiment Nr 49.
    • IR 140 - 4. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr 140.
  • FAB 4-4-Feldartillerie Brigade
    • FAR 17 -. 2. Pommersches Feldartillerie-Regiment Nr 17
    • FAR 5 -. Hinterpommersches Feldartillerie-Regiment Nr 5
      • Groep 1
  • Divisionstruppen
    • DR 12 - Dragoner-Regiment "von Arnim" Nr 12.
    • PB 2-2 & amp; 3. Kompanie Pommersches Pionier-Bataillon Nr. 2
    • Div.Brück.Tr. 4 - Brücken Trein Nr 4.
    • Sanitätskompanie Nr. 2

III. A. K.

III. Armeekorps: 3 korpsen, onder bevel van generaal der Infanterie Ewald von Lochow.

Korpstruppen

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Infanterie
    • Jäg.B 3 - Brandenburgisches Jäger-Bataillon Nr 3.
  • Genie
    • PB 3 -. Pionier-Bataillon Nr 3 von Rauch
    • PB 28 - 2. Brandenburgisches Pionier-Bataillon Nr 28.
  • Telegraphists
    • TB 2 -. Telegraphen-Bataillon Nr 2
      • 5 Company
  • Trein
    • Abt Tr 3 - Brandenburgisches Train-Abteilung Nr 3.

5. I.D.

5. Infantry Division: 5 Infantry Division, onder bevel van Generalleutnant Georg Wichura.

Gedetailleerde brigades
  • IB 9-9 Infanterie Brigade
    • Gren.R 8 - Leib-Grenadier-Regiment ". König Friedrich Wilhelm III" Nr 8 Frankfurt-Oder).
    • IR 48 - Infanterie-Regiment "von Stülpnagel" Nr 48.
  • IB 10-10 Infanterie Brigade (
    • Gren.R 12 - Grenadier-Regiment "Prinz von Preußen Carl" Nr 12.
    • IR 52 - Infanterie-Regiment "von Alvensleben" Nr 52.
      • 1 Bataljon
    • Jag.B 3 - Brandenburgisches Jäger-Bataillon Nr 3.
  • FAB 5-5 Feldartillerie-Brigade
    • FAR 18 - Feldartillerie-Regiment "General-Feldzeugmeister" Nr 18.
    • FAR 54 - Neumärkisches Feldartillerie-Regiment Nr 54.
      • Groep 2
  • Divisionstruppen
    • HR 3 - 3. Eskadron / Husaren-Regiment "von Zieten" Nr 3.
    • 1. Kompanie Pionier-bataljon von Rauch Nr. 3
    • Div.Brück.Tr. 5 - Brücken Trein No. 5.
    • Sanitätskompanie Nr 1 & amp. Nr. 3

6. I.D.

6. Infantry Division: 6 Infantry Division, onder bevel van Generalmajor Richard von Rohden Herhudt.

Gedetailleerde brigades
  • IB 11 - 11. Infanterie Brigade
    • IR 20 - Infanterie-Regiment "Graf von Tauentzien Wittenberg" Nr 20.
    • NL 35 - fusilier-Regiment "Prinz Heinrich von Preußen" Nr 35.
  • IB 12 - 12. Infanterie Brigade
    • IR 24 - Infanterie-Regiment "Großherzog Friedrich Franz II. von Mecklenburg-Schwerin "Nr 24.
    • IR 64 - Infanterie-Regiment "Generaal-veldmaarschalk Friedrich Prinz von Preußen Karl" Nr 64.
      • 3 bataljon
  • FAB 6-6-Feldartillerie Brigade
    • FAR 3 - Feldartillerie-Regiment "General-Feldzeugmeister" Nr 3.
    • FAR 39 - Kurmärkisches Feldartillerie-Regiment Nr 39.
  • Divisionstruppen
    • HR 3 - 3. Stab und Eskadron / Husaren-Regiment "von Zieten" Nr 3.
    • 2. & amp; 3. Kompanie von Rauch Pionier-Bataillon Nr. 3
    • Div.Brück.Tr. 6 - Brücken Trein Nr 6.
    • Sanitätskompanie Nr. 2

IV. A. K.

IV. Armeekorps: 4 legerkorps onder bevel van generaal der Infanterie Friedrich Bertram Sixt von Armin.

Korpstruppen

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Infanterie
    • Jäg.B 4 -. Magdeburgisches Jäger-Bataillon Nr 4
  • Foot Artillery
    • FußAR 4 - Fußartillerie Encke-Regiment Nr 4.
  • Genie
    • PB 4 - Magdeburgisches Pionier-Bataillon Nr 4.
  • Trein
    • Tr.Abt 4 -. Magdeburgische Train-Abteilung Nr 4

7. I.D.

7. Infantry Division: 7 Infanteriedivisie, onder bevel van Generalleutnant Johannes Riedel.

Gedetailleerde brigades
  • IB 13 - 13. Infanterie Brigade
    • IR 26 - Infanterie-Regiment "Fürst Leopold von Anhalt-Dessau" Nr 26.
    • IR 66- 3. Magdeburgisches Infanterie-Regiment Nr. 66
  • IB 14 - 14. Infanterie Brigade
    • IR 27 - Infanterie-Regiment "Prinz Louis Ferdinand von Preußen" Nr 27.
      • 2 Bataljon
    • IR 165 - 5. Hannoversches Infanterie-Regiment Nr 165.
  • FAB 7-7 Feldartillerie-Brigade
    • FAR 4 - Feldartillerie-Regiment "Prinzregent Luitpold von Bayern" Nr 4.
    • FAR 40 - Altmärkisches Feldartillerie-Regiment Nr 40.
  • Divisionstruppen
    • HR 10 - ½ Magdeburgisches Husaren-Regiment Nr 10.
    • PB 4 - 1. Pionier-Kompanie Magdeburgisches Bataljon No. 4.
    • Div.Brück.Tr. 7-7 Brücken Trein Nr.
    • Sanitätskompanie Nr. 1

8. I.D.

8. Infantry Division: 8 Infantry Division, onder bevel van Generalleutnant Georg Karl augustus Hildebrandt.

Gedetailleerde brigades
  • IB 15 - 15. Infanterie Brigade
    • NL 36 - fusilier-Regiment "Generaal-veldmaarschalk Graf Blumenthal" Nr 36.
      • 2 Bataljon
    • IR 93 - Anhaltisches Infanterie-Regiment Nr 93.
      • 2 Bataljon
    • Jäg.B 4 -. Magdeburgisches Jäger-Bataillon Nr 4
  • IB - 16. Infanterie Brigade
    • IR 72 -. 4. Thüringisches Infanterie-Regiment Nr 72
      • 2 Bataljon
    • IR 153 -. 8. Thüringisches Infanterie-Regiment Nr 153
      • 2 Bataljon
  • FAB 8-8 Feldartillerie-Brigade
    • FAR 74 - Torgauer Feldartillerie-Regiment Nr 74.
      • Groep 2
    • FAR 75 -. Mansfelder Feldartillerie-Regiment Nr 75
  • Divisionstruppen
    • HR 10 - Magdeburgisches Husaren-Regiment Nr 10.
    • PB 4-2 & amp; 3 Kompanie Magdeburgisches Pionier-Bataillon Nr. 4
    • Div.Brück.Tr. 8-8 Brücken Trein Nr.
    • Sanitätskompanie Nr. 2

III. R. K.

III. 3 Reservekorps Reserve Corps, onder bevel van generaal der Infanterie Hans von Beseler.

Korpstruppen

Korpstruppen: organische elementen corps
  • Telefoon Operators
    • R Fern.Abt 3 - Reserve Fernsprecher Abteilung 3

5. R. D.

5.Reserve-Division: 5 Infantry Division reserve opgeheven in de regio III, onder bevel van generaal-Richard Voigt.

Gedetailleerde brigades
  • RIB 9 - 9. Reserve Infanterie Brigade
    • RIR 8 - 1. Brandenburgisches Reserve-Infanterie-Regiment Nr 8.
    • ITR 48. - Reserve-Infanterie-Regiment Nr 48 von Stülpnagel
      • 2 Bataljon
      • 3 bataljon
  • RIB 10 - 10. Reserve Infanterie Brigade
    • ITR 12 - Reserve-Infanterie-Regiment Nr 12.
    • ITR 52. - Reserve-Infanterie-Regiment Nr 52 von Alvensleben
      • 2 Bataljon
      • 3 bataljon
  • Divisionstruppen
    • RDR 2 - Reserve Dragoner Regiment Nr 2.
    • RFAR 3 - Feldartillerie Reserve Regiment No. 5).
    • PB 3 - 4. Kompanie / Pionier-Bataillon Nr 3 von Rauch.
    • Res.Div.Brück.Tr. 5 - Reserve Brücken Trein No. 5.
    • Reserve Sanitätskompanie Nr. 3

6. R. D.

6. Reserve-Divisie: zes infanterie divisie reserve, opgeheven in de regio IV, onder bevel van Generalleutnant Emil von und Schickfuß Neudorf.

Gedetailleerde brigades
  • RIB 11 - 11. Reserve Infanterie Brigade
    • RIR 20 -. Reserve-Infanterie-Regiment Graf Tauentzien von Wittenberg Nr 20
    • RIR 24 -. Reserve-Infanterie-Regiment Großherzog Friedrich Franz von Mecklenburg-Schwerin II Nr 24
  • RIB 12 - 12. Reserve Infanterie Brigade
    • RIR 26 -. Reserve-Infanterie-Regiment Fürst Leopold von Anhalt-Desau Nr 26
    • ITR 35 - Reserve-fusilier-Regiment Prinz Heinrich von Preußen 35 Nr.
      • 2 en 3 bataljons
  • Divisionstruppen
    • RUR 3 - Ulanen Reserve Regiment Nr 3.
    • RFAR 3 - Feldartillerie Reserve Regiment Nr 3.
    • 1 & amp; 2. Reserve-Kompanie / Pionier-Bataillon "von Rauch" Nr. 3
    • Res.Div.Brück.Tr. 6 - Reserve Brücken Trein Nr 6.
    • Reserve Sanitätskompanie Nr. 16

IV. R. K.

IV. Reservekorps 4 reserve korps, onder bevel van generaal der Artillerie Hans von Gronau.

7. R. D.

7. Reserve-Divisie: 7 Infanteriedivisie reserve, opgeheven in de regio IV, onder bevel van Generalleutnant Friedrich von Schwerin Bogislav.

Gedetailleerde brigades
  • RIB 13 - 13. Reserve Infanterie Brigade
    • ITR 27 - Reserve-Infanterie-Regiment Prinz Louis Ferdinand von Preußen 27 Nr.
      • 2 Bataljon
      • 3 bataljon
      • Ersatz Battalion
    • ITR 36 -. Fusilier-Reserve-Regiment Generaal-veldmaarschalk Graf Blumenthal Nr 36
      • 1 Bataljon
      • 3 bataljon
  • RIB 14 - 14. Reserve Infanterie Brigade
    • ITR 67 - 4. Magdeburgisches Reserve-Infanterie-Regiment Nr 67.
      • 2 Bataljon
      • 3 bataljon
    • ITR 72 - 4. Thüringisches Reserve-Infanterie-Regiment Nr 72.
      • 2 Bataljon
      • 3 bataljon
  • Divisionstruppen
    • RSRR 1 - Reserve Schweres Reiter Regiment Nr 1.
    • RFAR 7 - Feldartillerie Reserve Regiment Nr 7.
    • 4. Kompanie Magdeburgisches Pionier-Bataillon Nr. 4
    • Res.Div.Brück.Tr. ? - Reserve Brücken Trein Nr.?
    • Reserve Sanitätskompanie Nr. 4

22. R. D.

22. Reserve-Divisie: 22 Infanterie Divisie reserve, opgeheven in Regio XI, onder bevel van Generalleutnant Otto Riemann.

Gedetailleerde brigades
  • RIB 43 - 43. Reserve Infanterie Brigade
    • ITR 71 - 3. Thüringisches Reserve-Infanterie-Regiment Nr 71.
      • 2 Bataljon
      • 3 bataljon
    • ITR 94 - Reserve-Infanterie-Regiment Nr 94 Großherzhog von Sachsen.
      • 2 Bataljon
    • RJag.B 11 - Reserve Jager Bataljon No. 11.
  • RIB 44 - 44. Reserve Infanterie Brigade
    • ITR 32 - 2. Thüringisches Reserve-Infanterie-Regiment Nr 32.
    • ITR 82 - 2. Kurhessisches Reserve-Infanterie-Regiment Nr 82.
      • 1 Bataljon
      • 3 bataljon
  • Divisionstruppen
    • RRJäg.zPf 1 - Reserve Jäger Regiment zu Pferde Königs-1 Nr.
    • RFAR 22 - Reserve Feldartillerie Regiment Nr 22.
    • 1 & amp; 2. Reserve-Kompanie Magdeburgisches Pionier-Bataillon Nr. 4
    • Res.Div.Brück.Tr.2 - Reserve Brücken Trein No. 2.
    • Reserve Sanitätskompanie Nr. 11

Landwehr

Gedetailleerde brigades
  • 10. Ldw.-Brig. - 10. Landwehrbrigade
    • ITA 12 - Landwehr-Infanterie-Regiment Nr 12.
    • ITA 52 - Landwehr-Infanterie-Regiment Nr 52.
      • 2 Bataljon
      • 3 bataljon
    • 1. Landwehr-Eskadron III. AK
    • 1. Accu Landsturm-III. AK
  • 11. Ldw.-Brig. - 11. Landwehrbrigade
    • ITA 20 - Landwehr-Infanterie-Regiment Nr 20.
    • ITA 35 - Landwehr-Infanterie-Regiment Nr 35.
    • 1. Landwehr-Eskadron Gardekorps
    • 2. Batterij Landsturm-III. AK
  • 27. Ldw.-Brig. - 27. Landwehrbrigade
    • 5 ITA - Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 5
    • ITA 55 - Landwehr-Infanterie-Regiment Nr 55.
      • 1 Bataljon
      • 3 bataljon
    • 2. Landwehr-Eskadron VII. AK

2 leger

2 Het leger onder bevel van Generaloberst met Karl von Bülow als stafchef Generalleutnant Otto von Lauenstein.

Waarvan acht korpsen, of 17 divisies, te implementeren Eupen Malmedy.


Armeetruppen: Organic legereenheden
  • Artillerie
    • General der Fußartillerie 3
    • Fußartillerie-Regiment 4
      • Personeel, 2 en 3 groepen
    • Fußartillerie-Regiment 9
      • Personeel groepen 1 en 2
    • Fußartillerie-Regiment 20
      • Personeel
    • Reserve-Regiment 9 Fußartillerie
      • Groep 2
  • Transmissions
    • Armee-Abteilung 2-Telegrafen
    • Fu.Kdo 1-2 Funk Kommando
    • schw. Fusta 6-6 Schwere Funkstation
    • schw. Fusta 23-23 Schwere Funkstation
  • Ballonvaarders
    • Feldluftschiffer-Abteilung 2
  • Luchtvaart
    • Flieger-Abteilung 23
  • Spoorwegen
    • Lokomotive Park 1
    • Eisenbahn Baukompanie 2
    • Eisenbahn Baukompanie 4
    • Eisenbahn Baukompanie 5
    • Gepanzerte Zug 1
    • Gepanzerte Zug 2
    • Stadia
      • Etapen Inspektion 2

G. K.

Gardekorps: Body Guard, onder bevel van generaal der Infanterie Karl von Plettenberg.

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Keizer bewaker eenheden
    • Leib-Force
    • Schloßgarde-Kompanie
  • Machine Guns
    • G MG Abt. 1 - Maschinengewehr-Abteilung Nr Guard verbonden aan G 1 B Jag.
    • G MG Abt. 2 - Nr Guard Maschinengewehr-Abteilung 2 grenst aan 2 Bataljon Gren.R G 4.
  • Artillerie
    • Lehr R FA SchießSch. - Feldartillerie-Schule und LehrRgt
    • G Fuß AR - Fußartillerie-Garde Rgt
  • Genie
    • PB G - Guard Pionier Bataljon
  • Projectoren
    • Scheinwerfer Zug
  • Trein
    • Kraftf.Batl. - Kraftfahr Bataljon
    • G Tr Abt - Guard-Train-Abteilung

1. G. D.

1. Guard Divisie 1 Divisie van de wacht, onder bevel van Generalleutnant Oskar von Hutier.

Gedetailleerde brigades
  • GIB 1 - 1. Guard Infantry Brigade-
    • 1. GR z.F. - 1. Garde-Regiment zu Fuß
    • 3. GR z.F. - 3. Garde-Regiment zu Fuß
    • G Jag B - Garde-Jäger-Bataillon
  • GIB 2 - 2. Guard Infantry Brigade-
    • 2. GR z.F. - 2. Guard Regiment zu Fuß
    • 4. GR z.F. - 4. Garde Regiment zu Fuß
  • G FAB 1 - 1. Feldartillerie-Guard Brigade
    • GFAR 1 - 1. Guard-Regiment Feldartillerie
    • GFAR 3 - 3. Garde-Regiment Feldartillerie
      • Groep 2
  • Divisionstruppen
    • Leib-Guard-Regiment Husaren

2. G. D.

2. Guard Divisie 2 Divisie van de wacht, onder bevel van Generalleutnant Arnold von Winckler.

Gedetailleerde brigades
  • G IB 3 - 3. Guard Infantry Brigade-
    • G Gren.R 1 - Kaiser Alexander Garde-Grenadier-Regiment Nr 1.
    • G Gren.R 3 - Königin Elisabeth Garde-Grenadier-Regiment Nr 3.
    • G Schütz. B - Garde-Schützen-Bataillon
  • G IB 4 - 4. Guard Infantry Brigade-
    • G Gren.R 2 - Kaiser Franz Garde-Grenadier-Regiment Nr 2.
    • G Gren.R 4 - Königin Augusta Garde-Grenadier-Regiment Nr 4.
  • G IB 5 - 5. Guard Infantry Brigade-
    • 5. GR z.F. - 5. Guard Regiment zu Fuß
    • G Gren.R 5 - Garde-Grenadier-Regiment Nr. 5
  • G FAB 2 - 2. Feldartillerie-Guard Brigade
    • G FAR 2 - 2. Guard-Regiment Feldartillerie
    • G FAR 4 - 4. Guard-Regiment Feldartillerie
  • Divisionstruppen
    • G UR 2 - 2. Guard-Regiment Ulanen

VII. A. K.

VII. Armeekorps: 7 corps, onder bevel van generaal der Kavallerie Karl von Einem 12 september vervangen door Generaal von der Infanterie Eberhard Claer.

Korpstruppen

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Infanterie
    • Jäg.B 7 - Westfälisches Jäger-Bataillon Nr 7.
  • Machine Guns
    • Abt MG 7 - Maschinengewehr-Abteilung Nr 7 vastgemaakt aan een bataljon van 158 IR.
  • Foot Artillery
    • FAR 7 - 1. Westfälisches Fuss-Artillerie-Regiment Nr 7.
  • Genie
    • PB 7 -. Westfälisches Pionier-Bataillon Nr 7
    • Fest.PB 24 - 2. Westfälisches Pionier-Bataillon Nr 24.
  • Trein
    • Tr ca. 7 - Westfälische Train-Abteilung Nr 7.

13. I.D.

13. Infantry Division: 13 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Kurt von dem Borne.

Gedetailleerde brigades
  • IB 25 - 25. Infanterie Brigade
    • IR 13 - Infanterie-Regiment "von Bittenfeld Herwath" Nr 13.
    • IR 158 - 7. Lothringisches Infanterie-Regiment Nr 158.
  • IB 26 - 26. Infanterie Brigade
    • IR 15 - Infanterie-Regiment "Prinz Friedrich der Niederlande" Nr 15.
    • IR 55 - Infanterie-Regiment "Graf von Bülow Dennewitz" Nr 55.
      • 1 Bataljon
      • 2 Bataljon
  • FAB 13 - 13. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 22 - 2. Westfälisches Feldartillerie-Regiment Nr 22.
    • FAR 58 - Mindensches Feldartillerie-Regiment Nr 58.
  • Divisionstruppen
    • Jag. B 7 - Westfälisches Jäger-Bataillon Nr 7.
    • UR 16 - 3. Stab und Eskadron / Ulanen-Regiment "von Hennigs Treffenfeld" Nr 16.

14. I.D.

14. Infantry Division: 14 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Karl Anton von Hohenzollern.

Gedetailleerde brigades
  • IB 27 - 27. Infanterie Brigade
    • IR 16 - Infanterie-Regiment "Freiherr von Sparr" Nr 16.
    • IR 53 - 5. Westfälisches Infanterie-Regiment Nr 53.
  • IB 28 - 28. Infanterie Brigade
    • NL 39 - Niederrheinisches fusilier-Regiment Nr 39.
    • IR 159 - 8. Lothringisches Infanterie-Regiment Nr 159.
      • 3 bataljon
  • IB 79 - 79. Infanteriebrigade
    • IR 56 - Infanterie-Regiment "Vogel von Falckenstein" Nr 56.
      • 3 bataljon
    • IR 57 - Infanterie-Regiment "Herzog von Braunschweig Ferdinand" Nr 57.
  • FAB 14 - 14. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 7 - 1. Westfälisches Feldartillerie 7-Regiment Nr.
      • Groep 2
    • FAR 43 - Klevesches Feldartillerie-Regiment Nr 43.
  • Divisionstruppen
    • DR 11 - 3. Eskadron / 2. Westfälisches Husaren-Regiment Nr. 11

IX. A. K.

IX. Armeekorps: leger 9 instantie, gebaseerd op de 3.Armee-Inspektion, onder bevel van generaal der Infanterie Ferdinand von Quast.

Korpstruppen

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Infanterie
    • Jäg.B 9 -. Lauenburgisches Jäger-Bataillon Nr 9
  • Foot Artillery
    • Fuß.AR 7 - Lauenburgisches Fußartillerie-Regiment Nr 20.
  • Genie
    • PB 9. - Schleswig-Holstein Pionier-Bataillon Nr 9
  • Trein
    • Tr ca. 9 - Schleswig-Holstein Trein-Bataillon Nr 9.

17. I.D.

17. Infantry Division: 17 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant von Arnold Bauer.

Gedetailleerde brigades
  • IB 33 - 33. Infanterie Brigade
    • IR 75 - Infanterie-Regiment Nr 75 Bremen.
      • 3 bataljon
    • IR 76 -. Infanterie-Regiment Nr 76 Hamburg
  • IB 34 - 34. Infanterie Brigade
    • GR 89 -. Großherzoglich Mecklenburgisches Grenadier Regiment Nr 89
      • 2 Bataljon
    • FR 90 - Großherzoglich Mecklenburgisches-Regiment Kaiser Wilhelm Fusilier Nr 90.
  • FAB 17 - 17. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 24 -. Holsteinisches Feldartillerie-Regiment Nr 24
      • Groep 1
    • FAR 60 -. Großherzoglich Mecklenburgisches Feldartillerie-Regiment Nr 60
  • Divisionstruppen
    • DR 18 - Stab und Eskadron 3. / 2. Großherzoglich Mecklenburgisches Dragoner-Regiment Nr. 18

18. I.D.

18. Infantry Division: 18 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Max von Kluge.

Gedetailleerde brigades
  • IB 35 - 35. Infanterie Brigade
    • IR 84 - Infanterie-Regiment "von Manstein" Nr 84.
      • 2 Bataljon
    • NL 86 - fusilier-Regiment "Königin" Nr 86.
      • 3 bataljon
  • IB 36 - 36. Infanterie Brigade
    • IR 31 - Infanterie-Regiment "Graf Bose" Nr 31.
    • IR 85 - Infanterie-Regiment "Herzog von Holstein" Nr 85.
      • 3 bataljon
  • FAB 18 - 18. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 9 - Feldartillerie-Regiment "Graf Waldersee Generalfeldmarschall" Nr 9.
    • FAR 45 - Lauenburgisches Feldartillerie-Regiment Nr 45.
      • Groep 1
  • Divisionstruppen
    • HR 15 -. 3. Eskadron / Husaren-Regiment Königin der Niederlande Nr 15 Wilhelmena

A. K. X.

X. Armeekorps: 10 Corps, die voortvloeien uit de 3.Armee-Inspektion, onder bevel van generaal der Infanterie Otto von Emmich.

Korpstruppen

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Infanterie
    • Jag. B 10 - Hannoversches Jäger Bataljon No. 10.
  • Genie
    • PB 10 -. Hannoversches Pionier-Bataljon Nr 10
  • Telegraphists
    • TB 6 - Telegraphen Bataljon No. 6.
  • Trein
    • Tr ca. 10 - Hannoversche Train-Abteilung Nr 10.

19. I.D.

19. Infantry Division: 19 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Max Hofmann.

Gedetailleerde brigades
  • IB 37 - 37. Infanterie Brigade
    • IR 78 - Infantry Regiment Herzog-Friedrich Wilhelm von Braunschweig Nr 78.
      • 2 Bataljon
    • IR-91 Infanterie Regiment -Oldenburgisches Nr. 91
  • IB 38 - 38.Infanterie-Brigade
    • NL 73 -. Fusilier Generalfeldmarschall Regiment Prinz Albrecht von Preußen Nr 73
    • IR 74 - 1. Hannoversches Infanterie-Regiment Nr 74.
  • FAB 19 - 19. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 26 -. 2. Hannoversches Feldartillerie-Regiment Nr 26
    • FAR 62 -. Ostfriesisches Feldartillerie-Regiment Nr 62
      • Groep 2
  • Divisionstruppen
    • HR 17 - 3. Eskadron / Braunschweigisches Husaren-Regiment Nr 17.

20. I.D.

20. Infantry Division: 20 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Alwin Schmudt.

Gedetailleerde brigades
  • IB 39 - 39. Infanterie Brigade
    • IR 79 -. Infantry Regiment-von-VOIGTS Rhetz Nr 79
    • IR 164 -. 4. Hannoversches Infanterie-Regiment Nr 164
      • 3 bataljon
  • IB 40 - 40.Infanterie-Brigade
    • 1R 77 -. 2. Hannoversches Infanterie-Regiment Nr 77
    • IR 92 - Braunschweigisches Infanterie-Regiment Nr 92.
  • FAB 20 - 20. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 10 - Feldartillerie-Regiment Nr 10 von Scharnhorst.
    • FAR 46 - Niedersächsisches Feldartillerie-Regiment Nr 46.
      • Groep 3
  • Divisionstruppen
    • HR 17 - Stab und "02/01" -Regiment / Braunschweigisches Husaren-Regiment Nr 17.

II. Kav.K.

II. Kavalleriekorps 2 Cavalerie Corps, onder bevel van generaal der Kavallerie Georg von der Marwitz. Verantwoordelijk voor dat de voorkant van 1 en 2 legers tijdens de inzet en het hoofdkwartier van Luik, is de twee cavaleriekorps toegewezen aan een leger van 27 augustus.

Korpstruppen: organische elementen corps
  • Infanterie
    • Brandenburgisches Jäger-Bataillon Nr. 3
    • Magdeburgisches Jäger-Bataillon Nr. 4
    • Westfälisches Jäger-Bataillon Nr. 7
    • Lauenburgisches Jäger-Bataillon Nr. 9
    • Hannoversches Jäger-Bataillon Nr. 10

2. Kav.D.

2. Kavallerie-Divisie 2 Cavalerie Divisie, onder bevel van Generalleutnant Friedrich Freiherr von Krane.

Gedetailleerde brigades
  • KB 5-5 Kavallerie-Brigade
    • DR 2 - 1. Brandenburgisches Dragoner-Regiment Nr 2.
    • UR 3 - Ulanen-Regiment "Kaiser Alexander II. von Rußland "Nr. 3
  • 8. Kavallerie-Brigade
    • KR 7 - Kürassier-Regiment "von Seydlitz" Nr 7.
      • 1 Squadron
    • HR 12 - Thüringisches Husaren-Regiment Nr 12.
  • LHB - Leib-Husaren-Brigade
    • LHR 1 - 1. Husaren-Leib-Regiment Nr 1.
    • LHR 2 - 2. Husaren-Leib-Regiment "Königin Viktoria von Preußen" Nr 2.
  • Divisionstruppen
    • FAR 35 - Reitende Abteilung / 1. Westpreußisches Feldartillerie-Regiment Nr. 35

4. Kav.D.

4. Kavallerie-Division: 4 Cavalerie Divisie, onder bevel van Generalleutnant Otto von Garnier.

Gedetailleerde brigades
  • KB 3 - 3. Kavallerie-Brigade
    • KR 2 - Kürassier-Regiment "Königin" Nr 2.
    • UR 9 -. 2. Pommersches Ulanen-Regiment Nr 9
  • KB 17 - 17. Kavallerie-Brigade
    • DR 17 -. 1. Großherzoglich Mecklenburgisches Dragoner-Regiment Nr 17
    • DR 18 -. 2. Großherzoglich Mecklenburgisches Dragoner-Regiment Nr 18
  • KB 18 - 18. Kavallerie-Brigade
    • HR 15 - Husaren-Regiment "Königin Wilhelmina der Niederlande" Nr 15.
    • HR 16 - Husaren-Regiment "Kaiser Franz Josef von Österreich, König von Ungarn" Nr 16.
  • Divisionstruppen
    • FAR 3 - Reitende Abteilung / Feldartillerie-Regiment "General-Feldzeugmeister" Nr 3.

9. Kav.D.

9. Kavallerie-Division: 9 Cavalerie Divisie, onder bevel van Generalmajor Graf Eberhard von Schmettow.

Gedetailleerde brigades
  • KB 13 - 13. Kavallerie-Brigade
    • KR 4 - Kürassier-Regiment "von Driesen" Nr 4.
    • HR 8 - Husaren-Regiment "Kaiser Nikolaus II. von Russland "Nr. 8
      • 2 en 5 squads
  • KB 14 - 14. Kavallerie-Brigade
    • HR 11 - 2. Westfälisches Husaren-Regiment Nr 11.
    • UR 5 - Westfälisches Ulanen-Regiment Nr. 5
  • KB 19 - 19. Kavallerie-Brigade
    • DR 19 - Oldenburgisches Dragoner-Regiment Nr 19.
    • UR 13 - Königs-Ulanen-Regiment Nr 13.
  • Divisionstruppen
    • FAR 10 - Reitende Abteilung van Feldartillerie-regimenten "von Scharnhorst" Nr 10.

G.R.K.

Gardereservekorps: Reserve Corps van de wacht, onder bevel van generaal der Artillerie Max von Gallwitz.

Korpstruppen

Korpstruppen: organische elementen van het corps
  • Artillerie
    • G Fuß AR - Fußartillerie-Garde Rgt
  • Telegraphists
    • GRTB - Reserve Telegraphen Guard Bataljon

3. G. D.

3. Guard divisie: 3 Infantry Division van de wacht, onder bevel van Generalleutnant Karl Litzmann.

Gedetailleerde brigades
  • Gar. B 5 - 5. Guard Infantry Brigade-
    • GRzF 5 - 5. Garde Regiment zu Fuß
    • 5 GGR - Garde-Grenadier-Regiment Nr. 5
  • Gar. B 6 - 6. Guard Infantry Brigade-
    • GFR - Guard-Regiment fusilier
    • De INFR - Lehr-Infanterie-Regiment
  • Gar. IWBN 3 - 3. Garde-Reserve-Feldartillerie-Brigade
    • GRFAR 5 - Garde-Reserve-Regiment Nr 5 Feldartillerie.
    • GRFAR 6 - Garde-Reserve-Regiment Nr 6 Feldartillerie.
  • Divisionstruppen
    • GRUR - Garde-Reserve-Regiment Ulanen

1. G.R.D.

1. Garde-Reserve-Divisie: 1 Reserve Division van de wacht, onder bevel van Generalleutnant Albrecht Viktor.

Gedetailleerde brigades
  • Gar. RB 1 - 1. Garde-Reserve-Infanterie Brigade
    • GRIR 1 - Garde-Reserve-Infanterie-Regiment Nr 1.
    • GRIR 2 - Garde-Reserve-Infanterie-Regiment Nr 2.
    • GRJäg.B - Garde-Reserve-Jäger-Bataillon
  • RIB 15 - 15. Reserve-Infanterie Brigade-
    • ITR 64. - Reserve-Infanterie-Regiment General-Feldmarshchall Prinz Friedrich Karl von Preußen Nr 64
    • ITR 93 - Anhaltisches Reserve-Infanterie-Regiment Nr 93.
  • Gar. IWBN - Garde-Reserve-Feldartillerie Brigade
    • GRFAR - Garde-Reserve-Regiment Feldartillerie
    • GRFAR 3 - Garde-Reserve-Regiment Nr 3 Feldartillerie.
  • Divisionstruppen
    • GRDR - Garde-Reserve-Dragoner-Regiment
    • 2. & amp; 3 2. Kompanie Brandenburgisches Pionier-Bataillon Nr. 28

VII. R. K.

VII. 7 Reservekorps Reserve Corps, onder bevel van generaal der Infanterie Hans von Zwehl.

13. R. D.

13. Reserve-Divisie: 13 Reserve Division, opgeheven in Regio VII, onder bevel van generaal der Kavallerie Alfred von Kühne.

Gedetailleerde brigades
  • RIB 25 - 25. Reserve-Infanterie Brigade-
    • ITR 13 - Reserve-Infanterie-Regiment Nr Herwarth von Bittenfeld 13.
      • 1 Bataljon
      • 2 Bataljon
      • Ersatz Battalion
    • ITR 56 - Reserve-Infanterie-Regiment Nr Vogel von Falkenstein 56.
      • Ersatz Battalion
  • RIB 28 - 28. Reserve-Infanterie Brigade-
    • RFR 39 - Niederrheinisches fusilier-Reserve-Regiment Nr 39.
      • 1 Bataljon
      • 2 Bataljon
    • ITR 57. - Reserve-Infanterie-Regiment Herzog von Braunschweig Nr 57 Ferdinand
      • 2 Bataljon)
    • RJäg 7 R -. Westfälisches Reserve-Jäger-Bataillon Nr 7
  • Divisionstruppen
    • RHR 5 - Reserve-Regiment Fürst-Husaren von Blücher Wahlstatt Nr 5.
    • RFAR 13 - Reserve-Field-Artillerie-Regiment Nr 13 Karl König.
    • 4. Kompanie 1. Westfälisches Pionier-Bataillon Nr. 7

14. R. D.

14. Reserve-Divisie: 14 Reserve Division, opgeheven in Regio VII, onder bevel van Generalleutnant Wolfgang von Unger.

Gedetailleerde brigades
  • IB 28 - 28. Infanterie Brigade
    • IR 39 - Niederrheinisches fusilier-Regiment Nr 39.
    • IR 159 - 8. Lothringisches Infanterie-Regiment Nr 159.
      • 3 bataljon
  • RIB 27 - 27. Reserve-Infanterie Brigade-
    • RIR 16 -. Reserve-Infanterie-Regiment Freiherr von Sparr Nr 16
    • ITR 53 - Westfälisches Reserve-Infanterie-Regiment Nr 53.
  • Divisionstruppen
    • RHR 8 - Reserve-Husaren-Regiment Nr 8.
    • RFAR 14 - Reserve-Regiment Nr Feldartillerie-14.
    • RPB 8 - 1. & amp; 2. Reserve-Kompanie 1. Reserve-Pionier-Bataillon Nr. 8

R. K. X.

X. Reservekorps: 10 Reserve Corps, onder bevel van generaal der Infanterie Günther von Kirchbach 30 augustus vervangen door Generaal von der Eben Infanterie.

2. G.R.D.

2. Guard Reserve Division-2 Reserve Division van de wacht, opgeheven in de regio's VII en X, onder bevel van Generalleutnant Richard Freiherr von Schwendi-Süsskind.

Gedetailleerde brigades
  • RIB 26 - 26. Reserve-Infanterie Brigade-
    • ITR 15 - Reserve-Infanterie-Regiment Nr 15.
      • 2 Bataljon
      • 3 bataljon
    • ITR 55 - Reserve-Infanterie-Regiment Nr 55.
      • 2 Bataljon
      • 3 bataljon
  • RIB 38 - 38. Reserve-Infanterie Brigade-
    • ITR 77 - Reserve-Infanterie-Regiment Nr 77.
      • 2 Bataljon
    • ITR 91 - Reserve-Infanterie-Regiment Nr 91.
      • 3 bataljon
    • RJäg B - Reserve-Jäger-Bataillon Nr 10.
  • Divisionstruppen
    • RUR 2 - Reserve-Ulanen-Regiment Nr 2.
    • RFAR 20 - Reserve-Regiment Nr Feldartillerie-20.
    • 4. Kompanie Pionier-Bataillon Nr. 10

19. R. D.

19. Reserve-Divisie: 19 Reserve Division, opgeheven in Region IX, onder bevel van generaal der Infanterie Max von Bahrfeldt.

Gedetailleerde brigades
  • 37. Reserve-Infanterie Brigade-
    • RFR 73 -. Fusilier-Reserve-Regiment Prinz Albrecht von Preußen Feldmarshchall Nr 73
      • 1 Bataljon
      • 3 bataljon
    • ITR 78 - Reserve-Infanterie-Regiment Herzog Friedrich Wilhelm von Braunschweig Nr 78.
  • 39. Reserve-Infanterie Brigade-
    • ITR 74 - 1. Hannoversches Reserve-Infanterie-Regiment Nr 74.
    • ITR 92 - Braunschweigisches Reserve-Infanterie-Regiment Nr 92.
      • 3 bataljon
      • Bataljon 3 / Reserve-Infanterie-Regiment von VOIGTS Rhetz-Nr. 79
  • Divisionstruppen
    • Reserve-Dragoner-Regiment Nr. 6
    • 1.Thüringisches Feld-Artillerie-Regiment Nr. 19
    • 1 & amp; 2. Reserve-Kompagnie Hannoversches Pionier-Bataillon 10

Landwehr

  • 25. Ldw.-Brig.
  • 29. Ldw.-Brig.

3 leger

De drie leger onder bevel van Generaloberst Max von Hausen, 12 vervangen door Generaal der Kavallerie Karl von Einem september, met de stafchef Generalmajor de Ernst von Hoeppner.

Het betrekken van vijf Corps tien divisies, te implementeren ten zuiden van St. Vith.


XI. A. K.

XI. Armeekorps: 11 Corps, onder bevel van generaal der Infanterie Otto von Plüskow.

Korpstruppen

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Infanterie
    • Jag. B 11 - Kurhessisches Jäger Bataljon No. 11.
  • Foot Artillery
    • Fuß AR 18 -. Thüringisches Fußartillerie Regiment Nr 18
  • Genie
    • PB 11 - Kurhessisches Pionier-bataljon Nr 11.
  • Trein
    • Tr ca. 11 - Kurhessisches Trein-Abteilung Nr 11.
  • Invalides
    • Invaliden Haus

22. I.D.

22. Infantry Division onder bevel van generaal-Karl Dieffenbach.

Gedetailleerde brigades
  • IB 43 - 43. Infanterie Brigade
    • IR 82 - 2. Kurhessisches Infanterie-Regiment Nr 82.
    • IR 83 -. Infanterie-Regiment Nr 83 von Wittich
  • 44.Infanterie-Brigade
    • IR 32 -. 2. Thüringisches Infanterie-Regiment Nr 32
    • IR 167 - 1. Elsässiches Ober-Infanterie-Regiment Nr 167.
  • FAB 22 - 22. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 11 - 1. Kurhessisches Feldartillerie-Regiment Nr 11.
      • 3 Groep paardrijden
    • FAR 47 - 2. Kurhessisches Feldartillerie-Regiment Nr 47.
  • Divisionstruppen
    • KR 6 - 1.Halbregiment / Kürassier-Regiment Kaiser von Nikolas I. Rußland Nr 6.

38. I.D.

38. Infantry Division: 38 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Ernst Wagner.

Gedetailleerde brigades
  • IB 76 - 76. Infanterie Brigade
    • IR 71 -. 3. Thüringisches Infanterie-Regiment Nr 71
      • 3 bataljon
    • IR 95 -. 6. Thüringisches Infanterie-Regiment Nr 95
      • 2 Bataljon
      • 3 bataljon
  • IB 83 - 83. Infanterie Brigade
    • IR 94 - Infanterie-Regiment "von Sachsen Großherzog" Nr 94.
      • 2 Bataljon
      • 3 bataljon
    • IR 96 - 7. Thüringisches Infanterie-Regiment Nr 96.
      • 3 bataljon
  • FAB 38 - 38. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 19 -. 1. Thüringisches Feldartillerie-Regiment Nr 19
    • FAR 55 -. 2. Thüringisches Feldartillerie-Regiment Nr 55
  • Divisionstruppen
    • KR 6 - 3. Eskadron / Kürassier-Regiment "Kaiser Nikolaus I. von Russland" Nr 6.

XII. A. K.

XII. Armeekorps: 12 Corps, onder bevel van generaal der Infanterie Karl Ludwig d'Elsa.

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Foot Artillery
    • Fuß-AR 19 - Kgl. Sächs. 2. Fußartillerie-Regiment Nr. 19
      • 2 Bataljon
  • Genie
    • PB 23 - Kgl. Sächs. 1. Pionier-Bataillon Nr. 12
  • Telegraphists
    • TB 7 - KGL. sächs. Telegraphen Batl. Nr. 7
  • Trein
    • Tr Abt. 12 - Kgl. Sächs. 1. Train-Bataillon Nr. 12

23. I.D.

23. 1.königliche Infanteriedivisie Sachsische Division onder bevel van Generalleutnant Karl von Lindeman.

Gedetailleerde brigades
  • IB 45 - Infanterie Brigade Nr 1. 45 königliche Sachsische Brigade.
    • Gr.R 100 - 1. königliche sachsischeGrenadier-Regiment Nr 100.
    • Gr.R 101 - 2. königliche Sachsische Grenadier-Regiment Kaiser Wilhelm von Preußen König Nr 101.
  • IB 46 - Infanterie Brigade Nr 46 -. 2. königliche Sachsische Brigade
    • Fus.R 108 - Königliche Sachsische fusilier-Schützen-Regiment "Prinz Georg" Nr 108.
    • IR 182 - 16. königlich Saxon Infanterie-Regiment Nr 182.
    • Jäg.B 12 - 1. Königlich Sächsische Jäger-bataljon Nr 12.
  • FAB 23 - Feldartillerie-Brigade Nr. 23 - 1. königliche Sachsische Brigade
    • FAR 12 - Kgl. Sächs. 1. Veld-Artillerie-Regiment Nr. 12
      • Groep rijden
    • FAR 48 - Kgl.Sächs. 4. Veld-Artillerie-Regiment Nr. 48
  • Divisionstruppen
    • Königlich Sächsisches 3. Husaren-Regiment Nr. 20

32. I.D.

32. Infanteriedivisie 3.königliche Sachsische Division: 32 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Horst Edler von der Planitz.

Gedetailleerde brigades
  • IB 63 - 63. Infanterie Brigade
    • IR 102 - Kgl. sächs. 3. Infanterie-Regiment König Ludwig III von Bayern Nr. 102
    • IR 103 - Kgl. sächs. 4. Infanterie-Regiment Nr. 103
  • IB 64 - 64. Infanterie Brigade - - 64 Infanterie Brigade
    • IR 177 - Kgl. sächs. 12. Infanterie-Regiment Nr. 177
    • IR 178 - Kgl. sächs. 13. Infanterie-Regiment Nr. 178
  • FAB 30 - 32. Feldartillerie Brigade
    • FAR 28 - Kgl. sächs. 2. Veld-Artillerie-Regiment Nr. 28
    • FAR 64 - Kgl. sächs. 5. Feld-Artillerie-Regiment Nr. 64
  • Divisionstruppen
    • HR 18 - Kgl. sächs. 1. Husaren-Regiment "König Albert" Nr. 18

XIX. A. K.

XIX. 2. Armeekorps Sachsen: 19 Corps, die voortvloeien uit de 2.Armee-Inspektion, onder bevel van generaal der Kavallerie Maximilian von Laffert.

Korpstruppen

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Machine Guns
    • MG Abt. 8 - Kgl. Sächs. Maschinengewehr-Abteilung Nr. 8, verbonden met de IR 107
  • Foot Artillery
    • Fuß-AR 12 - 1. Königlich Sächsisches Fußartillerie-Regiment Nr. 12, gedetacheerd bij XVI. A. K.
  • Genie
    • PB 22 - Kgl. Sächs. 2. Pionier-Bataillon Nr. 22
  • Graan
    • Tr ca. 19 - Kgl. Sächs. 2. Train-Abteilung Nr. 19

24. I.D.

24. Infantry Division 2. Division königliche Sachsische: 24 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Hans Krug von Nidda.

Gedetailleerde brigades
  • IB 47 - 47. Infanterie Brigade
    • IR 139 - Kgl. sächs. 11. Infanterie-Regiment Nr. 139
    • IR 178 - Kgl. sächs. 13. Infanterie-Regiment Nr. 178
      • 1 Bataljon
  • IB 48 - 48. Infanterie Brigade
    • IR 106 - Kgl. sächs. 7. Infantry Regiment König-Georg Nr. 106
    • IR 107 - Kgl. Sächs. 8. Infantry Regiment Prinz-Georg Johann Nr. 107
  • FAB 24 - 24. Feldartillerie Brigade
    • FAR 77 - Kgl. Sächs. 7. Veld-Artillerie-Regiment Nr. 77
    • FAR 77 - Kgl. Sächs. 8. Feld-Artillerie-Regiment Nr. 78
  • Divisionstruppen
    • HR 18 - Kgl. Sächs. 2. Husaren-Regiment Nr. 18

40. I.D.

40. Infanteriedivisie 4. königliche Sachsische Division onder bevel van Generalleutnant Leo Götz von Olenhusen.

Gedetailleerde brigades
  • IB 49 - 49. Infanterie Brigade
    • IR 104 - Kgl. Sächs. 5. Infanterie Regiment Kronprinz-nr. 104
    • IR 181 - Kgl. Sächs. 15. Infanterie-Regiment Nr. 181
      • 3 bataljon tijdelijk
  • IB 50 - 50. Infanterie Brigade
    • IR 133 - Kgl. Sächs. 9. Infanterie-Regiment Nr. 133
    • IR 134 - Kgl. Sächs. 10. Infanterie-Regiment Nr. 134
  • FAB 40 - 40. Feldartillerie Brigade
    • FAR 32 - Kgl. Sächs. 3. Veld-Artillerie-Regiment Nr. 32
    • FAR 68 - Kgl. Sächs. 6. Veld-Artillerie-Regiment Nr. 68
  • Divisionstruppen
    • HR 19 Kgl.Sächs. 2. Husaren-Regiment Nr. 19

I. Kav.K.

I. Kavalleriekorps: 1 cavalerie corps, onder bevel van Generalleutnant Manfred von Richthofen.

Korpstruppen: organische elementen corps
  • Infanterie
    • Kurhessisches Jäger-Bataillon Nr. 11
    • KGL. Sächs. 1. Jäger-Bataillon Nr. 12
    • KGL. Sächs. 2. Jäger-Bataillon Nr. 13

G.Kav.D.

Garde-Kavallerie-Divisie: Cavalerie van de wacht, onder bevel van Generalleutnant Adolf von Storch.

Gedetailleerde brigades
  • KB G 1 - 1. Garde-Kavallerie-Brigade
    • R Lijfwachten - Regiment der Bodyguards
    • KR G - Garde-Regiment Kürassier
  • KB G 2-2 Garde-Kavallerie-Brigade
    • G UR 1 - 1. Guard-Regiment Ulanen
    • G UR 3 - 3. Garde-Regiment Ulanen
  • GKB 3 - 3. Garde-Kavallerie-Brigade
    • G DR 1 - 1. Garde-Dragoner-Regiment "Königin Viktoria von und Großbritannien Irland"
    • G DR 2 - 2. Guard Dragoner-Regiment "Alexandra von Kaiserin Rußland"
  • Divisionstruppen
    • G FAR - Reitende Abteilung / 1. Guard-Regiment Feldartillerie

5. Kav.D.

5. Kavallerie-Division: 5 Cavalerie Divisie, onder bevel van Generalleutnant Karl von Ilsemann.

Gedetailleerde brigades
  • KB 9 - 9. Kavallerie-Brigade
    • DR 4 - Dragoner-Regiment "von Bredow" Nr 4.
    • UR 10 - Ulanen-Regiment "Prinz von Württemberg augustus" Nr 10.
  • KB 11 - 11. Kavallerie-Brigade
    • KR 1 - Kürassier-Leib-Regiment "Grosser Kurfürst" Nr 1.
    • DR 8 - Dragoner-Regiment "König Friedrich III." Nr 8.
      • 3 Squadron
      • 5 Squadron
  • KB 12 - 12. Kavallerie-Brigade
    • HR 4 - 1. Schlesisches Husaren-Regiment Nr 4.
    • HR 6 - Husaren-Regiment "Graf Goetzen" Nr 6.
      • 3 Squadron
  • Divisionstruppen
    • FAR 5 - Reitende Abteilung / Feldartillerie-Regiment "von Podbielski" Nr 5.

XII. R. K.

XII. Reservekorps Sächsischses: 12 Reserve Corps, onder bevel van generaal der Artillerie Hans von Kirchbach.

23. R. D.

23. Reserve-Divisie: 23 Reserve Division, opgeheven in de XII en de X-regio, onder bevel van Generalleutnant Alexander von Larisch.

Gedetailleerde brigades
  • RIB 45 - 45. Reserve-Infanterie Brigade-
    • RGR R 100 - Kgl. Sächs. 1. Reserve-Grenadier-Regiment Nr. 100
    • RGR R 101 - Kgl. Sächs. 2. Reserve-Grenadier-Regiment Kaiser Wilhelm von Preußen König Nr. 101
    • RJäg B 12 - Reserve-Jäger-Bataillon Nr 12.
  • RIB 46 - 46. Reserve-Infanterie Brigade-
    • IRB 102 - Kgl. Sächs. 3. Reserve-Infanterie-Regiment König Ludwig III von Bayern Nr. 102
    • IRB 103 - Kgl. Sächs. 4. Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 103
  • Divisionstruppen
    • sächs RHR 1 - Kgl Sächsisches Reserve-1. Husaren-Regiment "König Albert" Nr. 18
    • RFAR 23 - 2. Rheinisches Reserve Feld-Artillerie-Regiment Nr 23.
    • RPB 12 - 4. Kompanie Kgl. Sächs. 1. Pionier-Bataillon Nr. 12

24. R. D.

24. Reserve-Divisie: 24 Reserve Division, opgeheven in de regio XIX, onder bevel van Oskar von Generalleutnant Ehrenthal.

Gedetailleerde brigades
  • RIB 47 - 47. Reserve-Infanterie Brigade-
    • IRB 104 - Kgl. Sächs. 5. Reserve-Infanterie-Regiment Kronprinz Nr. 104
    • IRB 106 - Kgl. Sächs. 7. Reserve-Infanterie-Regiment König Georg Nr. 106
  • RIB 48 - 48. Reserve-Infanterie Brigade-
    • IRB 107 - Kgl. Sächs. 8. Reserve-Infanterie-Regiment Prinz Johann Georg Nr. 107
    • IRB 133 - Kgl. Sächs. 9. Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 133
  • Divisionstruppen
    • RJägB 13 - Kgl. Sächs. 2. Jäger-Bataillon Nr. 13
    • sächs RUR - Kgl Sächs. Reserve-Regiment-Ulanen
    • RFAR 24 - Reserve-Holsteinisches Feld-Artillerie-Regiment Nr 24.
    • PB 12 - 1. und 2. Kompanie Kgl. Sächs. 1. Pionier-Bataillon Nr. 12

Landwehr

  • 47. Ldw.-Brig.

4 leger

4 Het leger onder bevel van Generaloberst Württemberg met Albert als Chief of Staff Generalleutnant Walther von Lüttwitz.

Het betrekken van vijf korpsen of twaalf afdelingen worden ingezet rond Trier.


VI. A. K.

VI. Armeekorps: 6 legerkorps, onder bevel van generaal der Infanterie Kurt von Pritzelwitz.

Korpstruppen

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Infanterie
    • Jag. B 6 - 2. Schlesisches Jäger-Bataillon Nr 6.
  • Machine Guns
    • MG ca. 3-3 Maschinengewehr-Abteilung Nr.
  • Foot Artillery
    • Fuß AR 6 - von Dieskau Fußartillerie-Regiment Nr 6.
  • Genie
    • PB 6 - Schlesisches Pionier-Bataillon Nr 6.
  • Trein
    • Tr ca. 6 - Schlesische Train-Abteilung Nr 6.

11. I.D.

11. Infantry Division: 11 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Richard von Webern.

Gedetailleerde brigades
  • IB 21 - 21. Infanterie Brigade
    • GR 10 - Grenadier-Regiment "König Friedrich Wilhelm II." Nr 10.
    • NL 38 - fusilier-Regiment "Generaal-veldmaarschalk Graf Moltke" Nr 38.
  • IB 22 - 22. Infanterie Brigade
    • GR 11 - Grenadier-Regiment Nr 11 "König Friedrich III.".
    • IR 51 - 4. Niederschlesisches Infanterie-Regiment Nr 51.
  • FAB 11 - 11. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 6 - Feldartillerie-Regiment "von Peucker" Nr 6.
    • FAR 42 - 2. Schlesisches Feldartillerie-Regiment Nr 42.
  • Divisionstruppen
    • JägRzPf 11 - Jäger-Regiment zu Pferde Nr 11.
      • 5 Squadron

12. I.D.

12. Infantry Division: 12 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Martin Chales de Beaulieu.

Gedetailleerde brigades
  • IB 24 - 24. Infanterie Brigade
    • IR 23 - von Winterfeldt Infanterie Regiment Nr 23.
      • 3 bataljon
    • IR 62 -. 3. Oberschlesisches Infanterie-Regiment Nr 62
  • IB 78 - 78.Infanterie-Brigade
    • IR 63 - 4. Oberschlesisches Infanterie-Regiment Nr 63.
      • 3 bataljon
    • IR 157 - 4. Schlesisches Infanterie-Regiment Nr 157.
  • FAB 12 - 12. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 21 -. Feldartillerie-Regiment Nr 21 von Clausewitz
      • Groep 2
    • FAR 57 -. 2. Oberschlesisches Feldartillerie-Regiment Nr 57
      • Groep 2
  • Divisionstruppen
    • UR 2 -. Ulanen-Regiment von Katzler Nr 2
      • 4 Squadron

VIII. A. K.

VIII. Armeekorps: 8 korpsen, onder bevel van generaal der Infanterie Erich von Tülff Tschepe und Weidenbach.

Korpstruppen

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Machine Guns
    • MG ca. 3 - Maschinengewehr-Abteilung Nr 3, verbonden met de IR 42.
    • Fest.MG ca. 7 -. Festungs Maschinengewehr-Abteilung Nr 7, bevestigd aan de 65 IR
  • Foot Artillery
    • Fuß AR 9. - Schleswig-Holstein Fußartillerie-Regiment Nr 9
  • Genie
    • PB 8 - 1. Rheinisches Pionier-Bataillon Nr 8.
    • Fest.PB 30 - 3. Rheinisches Pionier-Bataillon Nr 30.
  • Telegraphists
    • Fest.Fernspr.Kp.6 - Festungs-Fernsprech Kompagnie-Nr 6.
  • Luchtvaart
    • FLB 3 -. Flieger-Bataillon Nr 3
  • Ballonvaarders
    • LB 3 -. Luftschiffer-Bataillon Nr 3 (Cologne-Butzweilerhof)
      • 1. Kompanie (Cologne-Butzweilerhof)
      • 2. Kompanie
      • 3. Kompanie
  • Trein
    • Tr ca. 8 - 1. Rheinisches Train-Abteilung Nr 8.

15. I.D.

15. Infantry Division: 15 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Julius Riemann.

Gedetailleerde brigades
  • IB 29 - 29. Infanterie Brigade
    • IR 25 - Infanterie-Regiment "von Lützow" Nr 25.
    • IR 161 - 10. Rheinisches Infanterie Regiment Nr-161.
      • 2 Bataljon
      • 3 bataljon
  • IB 80 - 80. Infanterie Brigade
    • IR 65 - 5. Rheinisches Infanterie Regiment Nr-65.
    • IR 160 - 9. Rheinisches Infanterie Regiment Nr-160.
      • 2 Bataljon
      • 3 bataljon
  • FAB 15 - 15. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 59 - Bergische Feldartillerie-Regiment Nr 59.
    • FAR 83 - 3. Rheinisches Feldartillerie-Regiment Nr 83.
      • Groep 3
  • Divisionstruppen
    • KR 8 - Kürassier-Regiment "Graf Gessler" Nr 8.

16. I.D.

16. Infantry Division: 16 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Kurt von Lindenau.

Gedetailleerde brigades
  • IB 30 - 30. Infanterie Brigade
    • IR 28 - von Goeben Infanterie Regiment Nr 28.
      • 1 en 2 bataljons
    • IR 68 - 6. Rheinisches Infanterie Regiment Nr-68.
  • IB 31 - 31. Infanterie Brigade
    • IR 29 - von Horn Infanterie Regiment Nr 29.
    • IR 69 - 7. Rheinisches Infanterie Regiment Nr-69.
  • FAB 16 - 16. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 23 - 2. Rheinisches Feldartillerie-Regiment Nr 23.
    • FAR 44 - Triersches Feldartillerie-Regiment Nr 44.
  • Divisionstruppen
    • HR 7 - Husaren-Regiment König Wilhelm I. Nr 7.

XVIII. A. K.

XVIII. Armeekorps: 18 Corps, onder bevel van generaal der Infanterie Dedo von Schenck.

Korpstruppen

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Infanterie
    • Großherzoglich Hessische Guard Unteroffizier-Kompanie
  • Machine Guns
    • Fest.MG ca. 8 - Festungs Maschinengewehr-Abteilung Nr 8 Gehecht aan IR-88.
  • Foot Artillery
    • Fuß AR 3 -. Fußartillerie-generaal-Feldzeugmeister Regt Nr 3
  • Genie
    • PB 21 - 1. Pionier-Bataillon Nr Nassauisches 21.
    • Fest.PB 25 - 2. Nassauisches Pionier-Bataillon Nr 25.
  • Telegraphists
    • Fest.Fernspr.Kp.7 - Kgl. Sächs. Festungs-Fernsprech Kompagnie-Nr. 7
  • Spoorwegen
    • ER 2 -. Eisenbahn-Regiment Nr 2
    • ER 3 -. Eisenbahn-Regiment Nr 3
  • Trein
    • Tr ca. 18 - Großherzoglich Hessische-Train-Bataillon Nr 18.

21. I.D.

21. Infantry Division: 21 Infanterie Divisie onder bevel van Generalmajor Ernst von Oven.

Gedetailleerde brigades
  • IB 41 - 41. Infanterie Brigade
    • IR 87 - 1. Nassauisches Infanterie-Regiment Nr 87.
    • IR 88 - 2. Nassauisches Infanterie-Regiment Nr 88.
      • 2 Bataljon
  • IB 42 - 42. Infanterie Brigade
    • NL 80 - fusilier-Regiment "von Gersdorff" Nr 80.
    • IR 81 - 1. Kurhessisches Infanterie-Regiment Nr 81.
      • 2 Bataljon
  • FAB 21 - 21. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 27 - Feldartillerie-Regiment "Oranien" Nr 27.
      • Groep 2
    • FAR 63 - Feldartillerie-Regiment "Frankfurt" Nr 63.
  • Divisionstruppen
    • DR 6 - Magdeburgisches Dragoner-Regiment Nr 6.

25. I.D.

25. Infanteriedivisie Grossherzoglich Hessische Division: 25 Infanterie Divisie onder bevel van generaal-Viktor Kühne.

Gedetailleerde brigades
  • IB 49 - 49. Infanterie Brigade
    • IR 115 - Leibgarde-Infanterie-Regiment Nr 115.
    • IR 116 - Infanterie-Regiment "Kaiser Wilhelm" Nr 116.
  • IB 50 - 50. Infanterie Brigade
    • IR 117 - Leib Infanterie-Regiment "Großherzogin" Nr 117.
    • IR 118 - Infanterie-Regiment "Prinz Carl" Nr 118.
  • FAB 25 - 25. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 25 - Großherzogliches Artilleriekorps 1. Großherzoglich Hessische Feldartillerie-Regiment Nr 25.
    • FAR 61 -. 2. Großherzoglich Hessische Feldartillerie-Regiment Nr 61
      • Groep 2
  • Divisionstruppen
    • DR 6 - Magdeburgisches Dragoner-Regiment Nr 6.

IV. Kav.K.

IV. Kavalleriekorps: 4 cavalerie corps, onder bevel van Generalleutnant Gustav von Hollen.

Infanterie versterkingen: Jäg.Btl. 5 en 6

3. Kav.D.

3. Kavallerie-Divisie: 3 Cavalerie Divisie, onder bevel van Generalmajor Kurt von Unger.

Gedetailleerde brigades
  • 16. Kavallerie-Brigade
    • Jäger-Regiment zu Pferde Nr. 7
    • Jäger-Regiment zu Pferde Nr. 8
  • 22. Kavallerie-Brigade
    • Dragoner-Regiment "Freiherr von Manteuffel" Nr. 5
    • Husaren-Regiment "Landgraf Friedrich II. von Hessen-Homburg "Nr. 14
  • 25. Kavallerie-Brigade
    • Garde-Dragoner-Regiment Nr. 23
    • Leib-Dragoner-Regiment Nr. 24
  • Divisionstruppen:
    • Reitende Abteilung / 1. Kurhessisches Feldartillerie-Regiment Nr. 11

6. Kav.D.

6. Kavallerie-Division: 6 Cavalerie Divisie, onder bevel van Generalleutnant Graf von Egon Schmettow.

Gedetailleerde brigades
  • 28. Kavallerie-Brigade
    • 1. Badisches Leib-Dragoner-Regiment Nr. 20
    • 2. Badisches Dragoner-Regiment Nr. 21
      • 4 Squadron
  • 33. Kavallerie-Brigade
    • Dragoner-Regiment "König von Karl I. Roemenië" Nr. 9
    • Schleswig-Holsteinische Dragoner-Regiment Nr. 13
  • 45. Kavallerie-Brigade
    • Husaren-Regiment "König Humbert von Italien" Nr. 13
    • Jäger-Regiment zu Pferde Nr. 13
  • Divisonstruppen
    • Reitende Abteilung Feldartillerie-Regiment "von Holtzendorff" Nr. 8

VIII. R. K.

VIII. Reservekorps: 8 Reserve Corps, onder bevel van generaal der Infanterie Wilhelm Freiherr von Egloffstein.

15. R. D.

15. Reserve-Divisie: 15 Reserve Division, opgeheven in Region VIII, onder bevel van Generalmajor Eberhard von Kurowski.

Gedetailleerde brigades
  • RIB 30 - 30. Reserve-Infanterie Brigade-
    • ITR 25. - Reserve-Infanterie-Regiment Nr 25 von Lützow
    • ITR 69 - 7. Rheinisches Infanterie Regiment Reserve-Nr 69.
  • RIB 32 - 32. Reserve-Infanterie Brigade-
    • ITR 17 - Reserve-Infanterie-Regiment Graf Barfuß Nr 17.
    • ITR 30 - Reserve-Infanterie-Regiment Graf Werder Nr 30.
  • Divisionstruppen
    • RUR 5 - Reserve-Ulanen-Regiment Nr. 5
    • RFAR 15 - 1. Ober-Elsässiches Feldartillerie-Reserve-Regiment Nr 15.
    • PB 3 - 4. Pionier-Kompanie Nr 3 bataljon von Rauch.

16. R. D.

16. Reserve-Divisie: 16 Reserve Division, opgeheven in Region VIII, onder bevel van Generalleutnant Wilhelm Mootz.

Gedetailleerde brigades
  • RIB 29 - 29. Reserve-Infanterie Brigade-
    • RIR 29 -. Reserve-Infanterie-Regiment Nr 29 von Horn
    • ITR 65 - 5. Rheinisches Infanterie Regiment Reserve-Nr 65.
  • RIB 31 - 31. Reserve-Infanterie Brigade-
    • RIR 28 -. Reserve-Infanterie-Regiment Nr 28 von Goeben
    • ITR 68 - 6. Rheinisches Infanterie Regiment Reserve-Nr 68.
  • Divisionstruppen
    • Schw RRR 2 -. Schweres Reserve Reiter-Regiment Nr 2
    • RFAR 16 - Reserve-Regiment Nr Feldartillerie-16.
    • PB 01/03 & amp; 2 Pionier-Kompanie Reserve Bataljon von Rauch Nr. 3

XVIII. R. K.

XVIII. Reservekorps 18 Reserve Corps, onder bevel van generaal der Infanterie Kuno Arndt von Steuben.

21. R. D.

21. Reserve-Divisie: 21 Reserve Division, opgeheven in de XVIII regio, onder bevel van Generalleutnant Hermann von Rampacher 2 september vervangen door Generaal der Kavallerie Ludwig von Schwerin en 7 september door Generalleutnant Ernst von Oidtman.

Gedetailleerde brigades
  • RIB 41 - 41. Reserve-Infanterie Brigade-
    • RFR 80 - Reserve-Regiment von Gerdsdorff Fusilier Nr 80.
    • ITR 87 - 1. Nassauisches Reserve-Infanterie-Regiment Nr 87.
  • RIB 42 - 42. Reserve-Infanterie Brigade-
    • ITR 81. - Reserve-Infanterie-Regiment I. Landgraf Friedrich von Hessen-Kassel Nr 81
    • ITR 88 - 2. Nassauisches Reserve-Infanterie-Regiment Nr 88.
  • Divisionstruppen
    • RDR 7 - Reserve-Dragoner-Regiment Nr 7.
    • RFAR 21 - Reserve-Regiment Nr Feldartillerie-21.
    • PB 11 - 4. Pionier-Bataillon Kompagnie Kurhessisches Nr 11.

25. R. D.

25. Reserve-Divisie: 25 Reserve Division, opgegroeid in de XI en XVIII regio's, onder bevel van Generalleutnant Alexander Torgany.

Gedetailleerde brigades
  • RIB 49 - 49. Reserve-Infanterie Brigade-
    • IRB 116 - Reserve-Infanterie-Regiment Kaiser Wilhelm Nr 116.
    • IRB 118 - Reserve-Infanterie-Regiment Prinz Carl Nr 118.
  • 50. Reserve-Infanterie Brigade-
    • ITR 83 - Reserve-Infanterie-Regiment Nr 83 von Wittich.
    • IRB 168 -. 5. Großherzoglich Hessische Infanterie Regiment Nr-168
  • Divisionstruppen
    • RDR 4 - Reserve-Dragoner-Regiment Nr 4.
    • RFAR 25 - Reserve-Regiment Nr Feldartillerie-25.
    • PB 11-1 & amp; 2. Reserve-Kompagnie Kurhessisches Pionier-Bataillon Nr. 11

Landwehr

  • 49. Ldw.-Brig.

5 leger

5 Het leger onder bevel van Generalleutnant William van Pruisen, kroonprins van Pruisen, ter vervanging van Generaloberst Hermann von Eichhorn met als stafchef Generalleutnant Schmidt Konstantin von Knobelsdorf.

Het betrekken van vijf Corps tien divisies worden ingezet van Thionville naar Metz.


V. A. K.

V. Armeekorps: 5 corps, onder bevel van generaal der Infanterie Hermann von Strantz.

Korpstruppen

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Infanterie
    • Jag. 5 B -. Von Neumann Jäger-Bataljon Nr 5
  • Machine Guns
    • Fest.MG ca. 6 - Festungs Maschinengewehr-Abteilung Nr 6.
  • Foot Artillery
    • Fuß AR 5 -. Niederschlesisches Fußartillerie-Regiment Nr 5
  • Genie
    • PB 5 -. Niederschlesisches Pionier-Bataljon Nr 5
    • Fest.PB 29 - Posensches Pionier-Bataillon Nr 29.
  • Telegraphists
    • Fest.Fernspr.Kp.8 - Festungs-Fernsprech Kompagnie-Nr 8.
  • Luchtvaart
    • Fl B 2 -. Flieger-Bataillon Nr 2
  • Trein
    • Tr ca. 15 - Niederschlesisches Train-Bataillon Nr 5.

9. I.D.

9. Infantry Division: 9 Infantry Division, onder bevel van Generalleutnant Eduard von onder.

Gedetailleerde brigades
  • IB 17 - 17. Infanterie Brigade
    • IR 19 - Infanterie-Regiment "von COURBIÈRE" Nr 19.
      • 2 Bataljon
    • IR 58 - 3. Posensches Infanterie-Regiment Nr 58.
      • 2 Bataljon
  • IB 18 - 18. Infanterie Brigade
    • GR 7 - Grenadier-Regiment "König Wilhelm I." Nr 7.
    • IR 154 - 5. Niederschlesisches Infanterie-Regiment Nr 154.
  • FAB 9-9 Feldartillerie-Brigade
    • FAR 5 - Feldartillerie-Regiment "von Podbielski" Nr 5.
      • Groep rijden
    • FAR 41 -. 2. Niederschlesisches Feldartillerie-Regiment Nr 41
  • Divisionstruppen
    • UR 1 - Ulanen-Regiment "Kaiser Alexander III. von Rußland "Nr. 1

10. I.D.

10. Infantry Division: 10 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Robert Kosch 8 oktober vervangen door Generalleutnant Alfred von Larisch.

Gedetailleerde brigades
  • IB 19 - 19. Infanterie Brigade
    • GR 6 - Grenadier-Regiment Graf von Kleist Nollendorf Nr 6.
    • IR 46 - Infanterie-Regiment Graf Kirchbach 46 Nr.
      • 3 bataljon
  • IB 20 - 20.Infanterie-Brigade
    • IR 47 - Infanterie-Regiment König Ludwig III von Bayern Nr 47.
      • 2 Bataljon
    • IR 50 - 3. Niederschlesisches Infanterie-Regiment Nr 50.
      • 3 bataljon
  • FAB 10-10 Feldartillerie-Brigade
    • FAR 20 - 1. Posensches Feldartillerie-Regiment Nr 20.
    • FAR 56 - 2. Posensches Feldartillerie-Regiment Nr 56.
  • Divisionstruppen
    • JägRzPf 1 - Königs-Jäger Regiment zu Pferde Nr 1.

XIII. A. K.

XIII. Armeekorps: 13 Corps, onder bevel van generaal der Infanterie Max von Fabeck.

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Artillerie
  • Genie
  • Telegraphists
  • Spoorwegen
  • Vervoer
  • Luchtvaart

26. I.D.

26. Infantry Division 1.königliche Württembergische: 26 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Wilhelm Herzog von Urach.

Gedetailleerde brigades
  • IB 51 - 51. Infanterie Brigade
    • Gren. R 119 - Grenadier-Regiment Königin Olga Nr 119.
    • IR 125 - Infanterie-Regiment Kaiser Friedrich König von Preußen Nr 125.
  • IB 52 - 52. Infanterie Brigade
    • IR 121 - Infanterie-Regiment Nr 121 Alt-Württemberg.
    • Fus. R 122 - fusilier-Regiment Kaiser Franz Josef von Österreich, König von Ungarn 122 Nr.
      • 2 Bataljon
  • FAB 26 - 26. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 29 - 2. Württembergisches Feldartillerie-Regiment Nr 29 Prinz-regent Luitpold von Bayern.
    • FAR 65 - 4. Württembergisches Feldartillerie-Regiment Nr 65.
  • Divisionstruppen
    • UR 20 - Ulanen-Regiment König Wilhelm I Nr 20.

27. I.D.

27. Infantry Division 2.königliche Württembergische: 27 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Franz Graf von Pfeil und Klein-Ellguth.

Gedetailleerde brigades
  • IB 53 - 53. Infanterie Brigade
    • GR 123 - Grenadier-Regiment "Karl König" Nr 123.
    • IR 124 - Infanterie-Regiment "König Wilhelm I." Nr 124.
  • IB 54 - 54. Infanterie Brigade
    • IR 120 - Infanterie-Regiment "Kaiser Wilhelm von Preußen König" Nr 120.
    • IR 127 - 9. Württembergisches Infanterie-Regiment Nr 127.
      • 3 bataljon
  • FAB 27 - 27. Feldartilleriebrigade
    • Groep 2
      • FAR 13 - Feldartillerie Regiment König-Karl Nr 13.
      • FAR 49 -. 3. Württembergisches Feldartillerie-Regiment Nr 49
  • Divisionstruppen
    • UR 19 - Ulanen-Regiment "Karl König" Nr 19.
      • 2 en 5 squads

XVI. A. K.

XVI. Armeekorps: 16 Corps, die voortvloeien uit de 7.Armee-Inspektion, onder bevel van generaal der Infanterie Bruno von Mudra.

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Cavalerie
  • KB 45 - 45. Kavallerie-Brigade
    • HR 13 - Husaren-Regiment "König Humbert von Italien" Nr 13.
    • Jäg.RzPf 13 - Jäger-Regiment zu Pferde Nr 13.
  • Machine Guns
    • MG Abt. 6 - Maschinengewehr-Abteilung Nr 6, gehecht aan een bataljon 67.IR.
    • FMG Abt. 11 - Festungs-Maschinengewehr-Abteilung Nr 11, verbonden met de IR 135.
    • FMG Abt. 12 - Festungs-Maschinengewehr-Abteilung Nr 12, verbonden met de IR 130.
    • FMG Abt. 13 - Festungs-Maschinengewehr-Abteilung Nr 13, verbonden met de IR 145.
    • FMG Abt. 14 - Festungs-Maschinengewehr-Abteilung Nr 14, 98 verbonden met de IR.
    • FMG Abt. 15 - Festungs-Maschinengewehr-Abteilung Nr 15, verbonden met de IR 144.
  • Artillerie
  • Fuß AB-3-3-Fußartillerie Brigade
    • Fuß-AR 8 - Rheinisches Fußartillerie 8-Regiment Nr.
    • Fuß-AR 16 - Lothringisches Fußartillerie-Regiment Nr 16.
      • Groep 3
        • Versterkingen:
          • Fuß-AR 12 - 1. Königlich Sächsische Fußartillerie-Regiment Nr 12 losgemaakt van de XIX .. Armeekorps
          • Fuß-AR 22 - Königlich Bayerisches 2. Fußartillerie-Regiment
      • 2 Bataljon
  • Genie
    • Kommandeur Pioniere der XVI. Armee-Korps
    • PB 16 - 1. Pionier-Bataillon Nr Lothringisches 16.
    • PB 20 - 2. Lothringisches Pionier-Bataillon Nr 20.
    • Fest.Fernspr.Kp.3 - Festungs-Fernsprech-Kompagnie 3 Nr.
  • Trein
    • Tr 16 -. Lothringisches Train-Bataillon Nr 16

33. I.D.

33. Infantry Division: 33 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Franz Reitzenstein, vervangen door 26 september Generalleutnant Walther von Lüttwitz.

Gedetailleerde brigades
  • IB 66 - 66. Infanterie Brigade
    • IR 98 - Metzer Infanterie-Regiment Nr 98.
    • IR 130 - 1. Lothringisches Infanterie-Regiment Nr 130.
  • IB 67 - 67. Infanterie Brigade
    • IR 135 - 3. Lothringisches Infanterie-Regiment Nr 135.
    • IR 144 - 5. Lothringisches Infanterie-Regiment Nr 144.
  • FAB 33 - 33. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 33- 1. Lothringisches Feldartillerie-Regiment Nr. 33
    • FAR 34- 2. Lothringisches Feldartillerie-Regiment Nr. 34
  • Divisionstruppen
    • JagRzPf 12 - Jäger-Regiment zu Pferde Nr 12.

34. I.D.

34. Infantry Division: 34 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Walter von Heinemann.

Gedetailleerde brigades
  • IB 68 - 68. Infanterie Brigade
    • IR 67 -. 4. Magdeburgisches Infanterie-Regiment Nr 67
    • IR 145 - Königs-Infanterie-Regiment Nr 145.
  • IB 86 - 86. Infanterie Brigade
    • IR 30 - Infanterie-Regiment Graf Werder Nr 30.
    • IR 173 - 9. Lothringisches Infanterie-Regiment Nr 173.
  • FAB 34 - 34. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 69 - 3. Lothringisches Feldartillerie-Regiment Nr 69.
    • FAR 70 - 4. Lothringisches Feldartillerie-Regiment Nr 70.
  • Divisionstruppen
    • UR 14 -. 2. Hannoversches Ulanen-Regiment Nr 14

V. R. K.

Reservekorps 5 V. Reserve Corps, onder bevel van generaal Erich von der Infanterie Gündell.

9. R. D.

9. Reserve-Divisie: 9 Reserve Division, opgeheven in Regio V, onder bevel van generaal der Infanterie Hans von Guretzky-Cornitz.

Gedetailleerde brigades
  • RIB 17 - 17. Reserve-Infanterie Brigade-
    • RGR 6 - Reserve Grenadier-Regiment Graf von Kleist Nollendorf Nr 6.
    • RGR 7 - Reserve Grenadier Regiment König Wilhelm I-Nr 7.
  • RIB 19 - 19. Reserve-Infanterie Brigade-
    • ITR 19. - Reserve-Infanterie-Regiment Nr 19 von Coubière
      • 2 Bataljon
    • RJäg.B 5 - Reserve-Jäger-bataljon Nr 5 von Neumann.
  • Divisionstruppen
    • RDR 3 - Reserve-Grenadier-zu Pferd-Regiment Freiherr von Derfflinger 3 Nr.
    • RFAR 9 - Reserve-Regiment Nr 9-Feldartillerie.
    • . PB 5 - 4. Pionier-Kompanie Niederschlesisches Bataljon Nr 5
    • Reserve Brückentrain Nr. 6
    • Sanitätskompanie Nr. 19

10. R. D.

10. Reserve-Divisie: 10 Reserve Division, opgeheven in Regio V, onder bevel van Generalleutnant Hermann von Wartenberg.

Gedetailleerde brigades
  • 77. Infanterie Brigade
    • NL 37 - fusilier-Regiment "von Steinmetz" Nr 37.
    • IR 155 - 7. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr 155.
      • 3 bataljon
  • 18. Reserve-Infanterie Brigade-
    • RFR 37 - Reserve-Regiment von Steinmetz fusilier-37 Nr.
    • ITR 46 - Reserve-Infanterie-Regiment Graf Kirchbach 46 Nr.
  • Divisionstruppen
    • RUR 6 - Thüringisches Ulanen-Reserve-Regiment Nr 6.
    • RFAR 10 - Reserve-Regiment von Scharnhorst Feldartillerie-10 Nr.
    • PB 5 - 1. & amp; 2 Reserve Kompanie Niederschlesisches Pionier-Bataillon Nr. 5
    • Reserve Brückentrain 10
    • Sanitätskompanie 5

VI. R. K.

VI. Reservekorps 6 Reserve Corps, onder bevel van generaal der Infanterie Konrad von Gossler.

11. R. D.

11. Reserve-Divisie: 11 Reserve Division, opgeheven in Regio VI, onder bevel van Generalleutnant Karl von Suren, 3 november vervangen door Generalleutnant Friedrich Rüdiger von Hertzberg.

Gedetailleerde brigades
  • IB 23 - 23. Infanterie Brigade
    • IR 22 - Infanterie-Regiment "Keith" Nr 22.
      • 3 bataljon
    • IR 156 - 3. Schlesisches Infanterie-Regiment Nr 156.
      • 3 bataljon
  • RIB 21 - 21. Reserve-Infanterie Brigade-
    • RGR 10 - Reserve-Grenadier-Regiment König Friedrich Wilhelm II Nr 10.
    • RGR 11 - Reserve-Grenadier-Regiment König Friedrich III Nr 11.
  • Divisionstruppen
    • RHR 4 - Reserve-Regiment von Schill Husaren-4 Nr.
    • RFAR 11 - 1. Kurhessisches Feldartillerie-Reserve-Regiment Nr 11.
    • PB 6 - 4. Pionier Kompanie Schlesisches-Bataillon Nr 6.
    • Reserve Brückentrain 11
    • Reserve Sanitätskompanie 6

12. R. D.

12. Reserve-Divisie: 12 Reserve Division, opgeheven in Regio VI, onder bevel van Generalleutnant Freiherr von Lüttwitz Hinko 30 november vervangen door Generalleutnant Hans von Carlowitz.

Gedetailleerde brigades
  • RIB 22 - 22. Reserve-Infanterie Brigade-
    • ITR 23 - Reserve-Infanterie-Regiment Nr 23 von Winterfeldt.
    • RFR 38 - Reserve-Regiment fusilier-Marshal Graf Moltke No. 38.
    • RJäg.B 6 - 2. Schlesisches Reserve-Jäger-Bataillon Nr 6.
  • RIB 23 - 23. Reserve-Infanterie Brigade-
    • ITR 22 - Reserve-Infanterie-Regiment Nr 22 Keith.
    • ITR 51 - 4. Niederschlesisches Reserve-Infanterie-Regiment Nr 51.
  • Divisionstruppen
    • Reserve-Königlich Sächsische. 1. Feldartillerie-Regiment Nr. 12
    • Reserve-Regiment von Schmidt-Ulanen Nr. 4
    • 1 & amp; 2. Reserve Kompanie Schlesisches Pionier-Bataillon Nr. 6
    • Reserve Brückentrain 6
    • Reserve Sanitätskompanie 20

Landwehr

  • 13. Ldw.-Brig.
  • 43. Ldw.-Brig.
  • 45. Ldw.-Brig.
  • 53. Ldw.-Brig.
  • 9. bay.Ldw.-Brig.

6 leger

6 Het leger onder bevel van Generaloberst Rupprecht van Beieren met als chef-staf Generalmajor de Konrad Krafft von Dellmensingen.

Met zes of dertien legerkorps divisies, implementeren Saint-Avold Sarrebourg.


I. bay.A.K.

I. Bayerisches Armeekorps: 1 Beierse Corps, onder bevel van generaal Oskar von der Infanterie Xylander.

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Artillerie
    • Fuß-B AR 1 - Kgl. Bayer. 1. Fußartillerie-Regiment Bothmer
      • 1 Bataljon
  • Genie
    • PB 1 - Kgl. Bayer. 1. Pionier-Bataillon
  • Telegraphists
    • KB 1 TB - Kgl. Bayer. 1. Telegraphen-Bataillon
    • KB 2 TB - Kgl. Bayer. 2. Telegraphen-Bataillon
  • Spoorwegen
    • KB EB - Kgl. Bayer. Eisenbahn-Bataillon
  • Vervoer
    • KB Luft u. Kraftf.Btl. - Kgl. Bayer. Luft- u. Kraftfahrer-Bataillon
  • Luchtvaart
    • KB FLB - Kgl. Bayer. Flieger-Bataillon

1. bay.I.D.

1. bayerische-Infanterie Divisie: 1 Beierse Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Albert Ritter von Schoch.

Gedetailleerde brigades
  • KB IB 1 - 1. Bayerische Infanterie Brigade
    • KB Leib.R - Kgl. bayer. Infanterie Regiment Leib-
    • KB IR 1 - Kgl. bayer. 1. Infanterie-Regiment König
  • KB IB 2 - 2. Bayerische Infanterie Brigade
    • KB IR-2 - -Kgl. Bayer. 2. Infantry Regiment Kronprinz-
    • KB 16 IR - Kgl. Bayer. 16. Inf Regt Großherzog-Ferdinand v Toskana
      • KB Jäg.B 1 - Kgl. Bayer. 1. Jäger-Bataillon
  • KB FAB 1 - 1. Bayerische Feldartillerie-Brigade
    • KB FAR 1 - Kgl. Bayer. 1. Feldartillerie-Regiment Prinz-regent Luitpold
    • KB FAR 7 - Kgl. Bayer. 7. Feldartillerie-Regiment Prinz-regent Luitpold
  • Divisionstruppen
    • KB chr 8 - Kgl. Bayer. 8. Chevaulegers-Regiment

2. bay.I.D.

2. bayerische-Infanterie Divisie 2 Infanteriedivisie Beierse, onder bevel van Generalleutnant Ludwig Ritter von Hetzel.

Gedetailleerde brigades
  • KB IB 3 - 3. Bayerische Infanterie Brigade
    • KB IR 3 - Kgl. Bayer. 3. Infanterie-Regiment Prinz Karl von Bayern
    • KB 20 IR - Kgl. Bayer. 20. Infanterie-Regiment Prinz Franz
  • KB IB 4 - 4. Bayerische Infanterie Brigade
    • KB 12 IR - Kgl. Bayer. 12. Infantry Regiment Prinz Arnulf-
    • KB 15 IR - Kgl. Bayer. 15. Infantry Regiment König-Friedrich August von Sachsen
  • KB FAB 2 - 2. Bayerische Feldartillerie-Brigade
    • KB FAR 4 - Kgl. Bayer. 4. Feldartillerie-Regiment König
    • KB FAR 9 - Kgl. Bayer. 9. Feldartillerie-Regiment -
  • Divisionstruppen
    • KB chr 4-4 Chevaulegers-Regiment König

II. bay.A.K.

II. Bayerisches Armeekorps: 2 Beierse Corps, onder bevel van generaal Karl von der Infanterie van Martini.

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Artillerie
    • KB FußAR 2 - 2. Fußartillerie-Regiment
  • Genie
    • 2. Pionier-Bataillon
  • Telegraphists
  • Spoorwegen
  • Vervoer
  • Luchtvaart

3. bay.I.D.

3. bayerische-Infanterie Divisie: 3 Beierse Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Otto Ritter von Breitkopf.

Gedetailleerde brigades
  • KB IB 5-5 Infanterie Brigade bayerische
    • KB 22 IR - Kgl. 22. Infantry Regiment Bayerisches Fürst-Wilhelm von Hohenzollern
      • 3 bataljon
    • KB 23 IR - Kgl. 23. Infantry Regiment-Bayerisches
      • 2 Bataljon
      • 3 bataljon
  • KB IB 6-6 Infanterie Brigade bayerische
    • KB 17 IR - Kgl. 17. Infantry Regiment Bayerisches-Orff
    • KB 18 IR - Kgl. 18. Infantry Regiment Bayerisches Prinz-Ludwig Ferdinand
  • KB FAB 3-3 Bayerische Feldartillerie-Brigade
    • KB FAR 5 - Kgl. 5. Bayerisches Feldartillerie-Regiment König Alfons XIII. von Spanien
    • FAR 12 KB - Kgl. Bayerisches 12. Feldartillerie-Regiment
  • Divisionstruppen
    • KB chr 3 - Kgl. 3. Bayerisches Chevaulegers-Regiment Herzog Karl Theodor

4. bay.I.D.

4. bayerische-Infanterie Divisie: 4 Beierse Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Graf Maximilian von Montgelas, 5 november vervangen door Generalleutnant Ernst Ritter von Schrott.

Gedetailleerde brigades
  • KB IB 7-7 Infanterie Brigade bayerische
    • KB IR 5 - Kgl. 5. Bayerisches Infantry Regiment-Großherzog Ernst Ludwig von Hessen
    • KB IR 8 - Kgl. Bayerisches 9. Infantry Regiment-Wrede
    • KB Jag. B 2 - Kgl. 2. Bayerisches Jäger-Bataillon
  • KB IB 8-8 bayerische Infanterie Brigade
    • KB IR 4 - Kgl. Bayer. 4. Infantry Regiment König-Wilhelm von Württemberg
    • KB IR 8 - Kgl. Bayer. 8. Infantry Regiment Großherzog-Friedrich II. von Baden
  • 4. bayerische Feldartillerie-Brigade
    • KGL. 2. Bayerisches Feldartillerie-Regiment Horn
    • KGL. Bayerisches 11. Feldartillerie-Regiment
  • Divisionstruppen
    • KB chr 5 - Kgl. 5. Bayerisches Chevaulegers Regiment Erzherzog-Friedrich von Österreich

III. bay.A.K.

III. Bayerisches Armeekorps 3 Beierse Corps, onder bevel van generaal der Kavallerie Ludwig von Gebsattel.

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Artillerie
    • KB Fuß-AR 3 - Kgl. Bayer. 3. Fußartillerie-Regiment
  • Genie
    • KB PB 3 Kgl. Bayer. 3. Pionier-Bataillon
    • KB PB 4 Kgl. Bayer. 4. Pionier-Bataillon

5. bay.I.D.

5. bayerische-Infanterie Divisie 5 Beierse Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Gustav Ritter von Schoch.

Gedetailleerde brigades
  • KB IR 9 - 9. Infanterie Brigade bayerische
    • KB 14 IR - Kgl. 14. Infantry Regiment Bayerisches-Hartmann
    • KB 21 IR - Kgl. 21. Infantry Regiment Bayerisches-Großherzog Friedrich Franz IV. von Mecklenburg-Schwerin
    • KB RJäg B 2 - Kgl. Bayerisches Reserve-Jäger-Bataillon Nr. 2
  • KB IB 10-10 Infanterie Brigade bayerische
    • 7 KB IR - Kgl. Bayerisches 7. Infanterie-Regiment Prinz Leopold
      • 2 Bataljon
    • KB 19 IR - Kgl. 19. Infantry Regiment Bayerisches-König Viktor Emanuel III. von Italien
  • KB FAB 5-5 Bayerische Feldartillerie-Brigade
    • KB FAR 6 - Kgl. Bayerisches 6. Feldartillerie-Regiment Prins Ferdinand von Bourbon, Herzog von Calabrien
    • FAR 10 KB - Kgl. Bayerisches 10. Feldartillerie-Regiment
  • Divisionstruppen
    • KB chr 7 - Kgl. Bayerisches 7. Chevaulegers-Regiment Prinz Alfons

6. bay.I.D.

6. bayerische-Infanterie Divisie: 6 Beierse Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Maximilian Ritter von Höhn.

Gedetailleerde brigades
  • KB IB 11 - 11. Infanterie Brigade
    • KB IR 10-10 Infanterie-Regiment "König Ludwig"
    • KB IR 13 - 13. Infanterie-Regiment "Franz Joseph I., Kaiser von Österreich und König von Ungarn Apostolischer"
  • KB IB 12 - 12. Infanterie Brigade
    • KB IR 6-6 Infanterie-Regiment "Kaiser Wilhelm von Preußen König"
    • KB IR 11 - 11. Infanterie-Regiment "von der Tann"
  • KB FAB 6-6-Feldartillerie Brigade
    • KB FAR 3-3 Feldartillerie-Regiment "Prinz Leopold"
      • 1 en 2 groepen
    • KB FAR 8-8 Feldartillerie-Regiment "Prinz Heinrich von Preußen"
  • Divisionstruppen
    • KB chr 2 - 2. Chevaulegers-Regiment "Taxis"

XXI. A. K.

XXI. Armeekorps: 21 Corps, onder bevel van generaal der Infanterie Fritz von Below.

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Machine Guns
    • MG Abt. 3 - Maschinengewehr-Abteilung Nr 3 gehecht aan de IR-97.
  • Genie
    • PB 27 - 2. Rheinisches Pionier-Bataillon Nr 27.
  • Trein
    • Tr ca. 21 - 2. Rheinische Train-Abteilung Nr 21.

31. I.D.

31. Infantry Division: 31 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Albert von Berrer.

Gedetailleerde brigades
  • IB 32 - 32. Infanterie Brigade
    • IR 70 - 8. Rheinisches Infanterie Regiment Nr-70.
    • IR 174 - 10. Lothringisches Infanterie-Regiment Nr 174.
  • IB 62 - 62. Infanterie Brigade
    • IR 60 - Infanterie-Regiment Nr 60 Carl Markgraf.
    • IR137 - 2. Unter-Elsässisches Infanterie-Regiment Nr 137.
    • IR 166 - Infanterie-Regiment Nr 166 Hessen-Homburg.
  • FAB 31 - 31. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 31 - 1. Unter-Elsässisches Feld-Artillerie-Regiment Nr 31.
    • FAR 67 - 2. Unter-Elsässisches Feld-Artillerie-Regiment Nr 67.
  • Divisionstruppen
    • UR 7 -. Ulanen-Regiment Großherzog Friedrich von Baden Nr 7

42. I.D.

42. Infantry Division: 42 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Hasso von Bredow.

Gedetailleerde brigades
  • IB 59 - 59. Brigade
    • IR 97 - 1. Oberrheinisches Infanterie-Regiment Nr 97.
    • IR 138 - 3. Unter-Elsässisches Infanterie-Regiment Nr 138.
  • IB 65 - 65. Infanterie Brigade
    • IR 17 - Infanterie-Regiment Graf Barfuß Nr 17.
    • IR 131 - 2. Lothringisches Infanterie-Regiment Nr 131.
  • FAB 42 - 42. Feldartillerie-Brigade
    • FAR 8 -. Veld-Artillerie-Regiment von Holtzendorff Nr 8
    • FAR 15 - 1. Elsässiches Ober-Feld-Artillerie-Regiment Nr 15.
  • Divisionstruppen
    • DR 7 - Dragoner-Regiment "Prinz Leopold von Bayern Generalfeldmarschall" Nr 7.

III. Kav.K.

III. Kavalleriekorps: 3 Cavaleriekorps, onder bevel van generaal der Kavallerie Rudolf Ritter von Frommel.

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Infanterie
    • Jäg.B 1 -
    • Jäg.B 2 -
  • Artillerie
  • Genie
  • Telegraphists
  • Spoorwegen
  • Vervoer
  • Luchtvaart

7. Kav.D.

7. Kavallerie-Division: 7 Cavalerie Divisie, onder bevel van Generalleutnant Ernst von Heydebreck.

Gedetailleerde brigades
  • KB 26 - 26. Kavallerie-Brigade
    • DR 25 - Dragoner-Regiment "Königin Olga" Nr 25.
    • DR 26 - Dragoner-Regiment "König" Nr 26.
  • KB 30 - 30. Kavallerie-Brigade
    • HR 9 - 2. Rheinisches Husaren-Regiment Nr 9.
    • DR 15 -. 3. Schlesisches Dragoner-Regiment Nr 15
  • KB 42 - 42. Kavallerie-Brigade
    • UR 11 - Ulanen-Regiment "Graf Haeseler" Nr 11.
    • UR 15 - Schleswig-Holstein Ulanen-Regiment Nr 15.
  • Divisionstruppen
    • FAR 15 - Horse Group 1. Ober-Elsässisches Feldartillerie-regimenten Nr 15.

8. Kav.D.

8. Kavallerie-Division: 8 Cavalerie Divisie, onder bevel van Generalleutnant Graf von der Schulenburg Günther-Hehlen, 31 oktober vervangen door Robert Generalleutnant von Kap-herr Freiherr.

Gedetailleerde brigades
  • 23. Kavallerie-Brigade
    • Garde-Reiter-Regiment
    • Ulanen-Regiment "Kaiser Franz Josef von Österreich, König von Ungarn" Nr. 17
  • 38. Kavallerie-Brigade
    • Jäger-Regiment zu Pferde nr. 2
    • Jäger-Regiment zu Pferde Nr. 6
  • 40. Kavallerie-Brigade
    • Königlich Sächsisches Karabiner-Regiment
    • Ulanen-Regiment "Kaiser Wilhelm II., König von Preußen" Nr. 21
  • Reitende Abteilung 1. Königlich Sächsische Feldartillerie-Regiment Nr. 12

Bay.Kav.D.

Bayerische Kavallerie-Division: Beierse Cavalerie Divisie, onder bevel van Generalleutnant Otto von Stetten, 5 november vervangen door Generalleutnant Karl Ritter von Wenninger.

Gedetailleerde brigades
  • 1. Kavallerie-Brigade
    • Schwere-Reiter-Regiment "Prinz Karl von Bayern" Nr. 1
    • Schwere-Reiter-Regiment "Erzherzog Franz Ferdinand von Oostenrijk-Este" Nr. 2
  • 4. Kavallerie-Brigade
    • Ulanen-Regiment "Kaiser Wilhelm II., König von Preußen" Nr. 1
    • Ulanen-Regiment "König" Nr. 2
  • 5. Kavallerie-Brigade
    • Chevaulegers-Regiment "Kaiser Nikolaus von Rußland" Nr. 1
    • Chevaulegers-Regiment "Prinz Albrecht von Preußen" Nr. 6
  • Feldartillerie-Regiment "König Alfons XIII. von Spanien "Nr. 5

I. bay.R.K.

I. Bayerisches Reservekorps 1 lichamelijke Beierse reserve, onder bevel van generaal Karl von der Infanterie Fasbender.

1. bay.R.D.

1. bayerische-Reserve-Divisie: 1 Beierse Reserve Division, ik opgeheven in de Beierse regio, onder bevel van Generalleutnant Alfred Ritter von Göringer.

Gedetailleerde brigades
  • Baai. RIB 1 - 1. Beierse Reserve Infanterie Brigade,
    • Baai. 1 RIR - Kgl. Bayer. 1. Reserve-Infanterie-Regiment König
    • Baai. RIR 2 - Kgl. Bayer. 2. Reserve-Infanterie-Regiment Kronprinz
  • Baai. RIB 2 - 2. Beierse Reserve Infanterie Brigade,
    • Baai. RIR 3 - Kgl. Bayer. 3. Reserve-Infanterie-Regiment Prinz Karl von Bayern
    • RIR Bay 12 - Kgl. Bayer. 12. Reserve-Infanterie-Regiment Prins Arnulf
  • Divisionstruppen
    • Baai. RFAR 1 - 1. Bayerische Reserve-Regiment-Feldartillerie
    • Baai. RKavR 1Königlich Bayerisches Reserve-Kavallerie-Regiment Nr. 1
    • Baai. PB 1 - 1. Reserve Kompanie Kgl. Bayer. 1. Pionier-Bataillon
    • KGL. Bayer. Reserve Brückentrain 1
    • KGL. Bayer. Reserve Sanitätskompanie 1

5. bay.R.D.

5. bayerische-Reserve-Divisie 5 Beierse Reserve Division, III opgeheven in de Beierse regio, onder bevel van generaal der Infanterie Friedrich Freiherr von Kreß Kressenstein.

Gedetailleerde brigades
  • RIB Baai 9-9 Beierse Reserve Infanterie Brigade,
    • Baai. RIR 6 - Kgl. Bayer. 6. Reserve-Infanterie-Regiment Kaiser Wilhelm von Preußen König
    • Baai. RIR 7 - Kgl. Bayer. 7. Reserve-Infanterie-Regiment Prinz Leopold
  • Baai. RIB 11 - 11. Bayerische Reserve-Infanterie Brigade-
    • Baai. ITR 10 - Kgl. Bayer. 10. Reserve-Infanterie-Regiment König
    • RIR Bay 13 - Kgl. Bayer. 13. Reserve-Infanterie Regt Franz Josef I, Kaiser König v u v Österreich Ungarn
      • 3 bataljon
    • Baai. RJäg.B 1 - Kgl. Bayer. 1. Reserve-Jäger-Bataillon König
  • Divisionstruppen
    • Baai. RFAR 5 - Bayerische 5. Reserve-Regiment-Feldartillerie
    • Bay RKavR 5 - Königlich Bayerische Reserve-Kavallerie-Regiment Nr. 5
    • Baai. PB 2 - 4. Kompanie & amp; 1. Reserve Kompanie Kgl. Bayer. 2. Pionier-Bataillon
    • KGL. Bayer. Reserve Brückentrain 5
    • KGL. Bayer. Reserve Sanitätskompanie 5

Landwehr

  • 5. bay.Ldw.-Brig.

7 leger

7 leger onder bevel van Generaloberst Josias von Heeringen met als stafchef Karl Heinrich von Generalleutnant Hänisch.

Waaronder drie legerkorps zes divisies worden ingezet van Straatsburg naar Freiburg.


XIV. A. K.

XIV. Armeekorps: 14 Corps, onder bevel van generaal der Infanterie Ernst von Hoiningen 31 augustus vervangen door Generalleutnant Freiherr von Watter.

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Artillerie
    • Fuß-AR 14 - Badisches Fußartillerie Regiment Nr 14
  • Genie
    • PB 14 - Badisches Pionier Bataljon Nr 14
    • TB 4 - Telegraphen Bataljon Nr 4
  • Ballonvaarders
    • LB 4 - Luftschiffer Bataljon Nr 4: 4 ballonvaarders bataljon
      • 1. Kompanie
      • 2. Kompanie
      • 3. Kompanie
      • 4. Kompanie:
  • Trein
    • Tr ca. 14 - Badische Train-Abteilung Nr 14.

28. I.D.

28. Infantry Division: 28 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Kurt von Kehler.

Gedetailleerde brigades
  • IB 55 - 55. Infanterie Brigade
    • Gren.R 109 -. Badisches Leib-Grenadier-Regiment Nr 109
    • Gren.R 110 - 2. Badisches Grenadier-Regiment Kaiser Wilhelm I. Nr 110.
      • 2 Bataljon
  • IB 56 - 56. Infanterie Brigade
    • NL 40 -. Fusilier-Regiment Fürst Karl-Anton von Hohenzollern Nr 40
    • IR 111 - Infanterie-Regiment Nr 111 Wilhelm Ludwig Margraf.
  • FAB 28 - 28. Brigade Feld
    • FAR 14 - Feld-Artillerie-Regiment Nr 14 Großherzog.
    • FAR 50 - 3. Badisches Feld-Artillerie-Regiment Nr 50.
  • Divisionstruppen
    • JägzPf. R5 - Jäger-Regiment zu Pferde Nr 5.

29. I.D.

29. Infantry Division: 29 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant augustus Isbert.

Gedetailleerde brigades
  • IB 57 - 57. Infanterie Brigade
    • IR 113 -. 5. Badisches Infanterie-Regiment Nr 113
    • IR 114 -. 6. Badisches Infanterie-Regiment Kaiser Friedrich III Nr 114
      • 1 bedrijf
  • IB 58 - 58. Infanterie Brigade
    • IR 112 - 4. Badisches Prinz Wilhelm Infanterie-Regiment Nr 112.
    • IR 142 -. 7. Badisches Infanterie-Regiment Nr 142
    • 2 Bataljon
  • IB 84 - 84. Infanterie Brigade
    • IR 169 - 8. Badisches Infanterie-Regiment Nr 169.
      • 3 bataljon
    • IR 170 - 9. Badisches Infanterie-Regiment Nr 170.
  • FAB 29 - 29. Brigade Feld
    • FAR 30 - 2. Badisches Feld-Artillerie-Regiment Nr 30.
    • FAR 76 - 5. Badisches Feld-Artillerie-Regiment Nr 76.
  • Divisionstruppen
    • 3. Badisches Dragoner-Regiment "Prinz Carl" Nr. 22

XV. A. K.

XV. Armeekorps: 15 Corps, onder bevel van generaal der Infanterie Berthold von Deimling.

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Infanterie
    • Jäg.B 8 - Rheinisches Jäger-Bataillon Nr 8.
    • Jäg.B 14 - Großherzoglich Mecklenburgisches Jäger-bataljon Nr 14.
  • Machine Guns
    • FMG Abt. 9 - Festungs-Maschinengewehr-Abteilung Nr 9 gehecht aan IR 132.
    • FMG Abt. 10 - Festungs-Maschinengewehr-Abteilung Nr 10: IR 143 bevestigd.
  • Artillerie
    • Fuß-AR 10 - Niedersächsisches Fußartillerie-Regiment Nr 10.
    • Fuß-AR 13 - Hohenzollernsches Fußartillerie-Regiment Nr. 13:
  • Genie
    • Kommandeur der Pioniere XV. Armee-Korps
    • PB 15 - 1. Pionier-Bataillon Nr Elsässisches 15.
    • PB 20 -. 2. Elsässisches Pionier-Bataillon Nr 19
    • Fest.Fernspr.Kp.4 - Festungs-Fernsprech-Kompagnie 4 Nr.
    • Fl.B 4 - Flieger-Bataillon Nr 4.
      • 1. Kompanie
      • 2. Kompanie
      • 3. Kompanie
  • Trein
    • Tr 15 -. Elsässisches Train-Bataillon Nr 15

30. I.D.

30. Infantry Division: 30 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Johannes von Eben 29 augustus vervangen door Generalleutnant Adolf Heinrich von Wild Hohenborn, zelf vervangen door de 7 november Generalmajor Karl Friedrich Suren vervangen 17 december door Generalmajor Friedrich von Gontard.

Gedetailleerde brigades
  • IB 60 - 60. Infanterie Brigade
    • IR 99 - 2. Oberrheinisches Infanterie-Regiment Nr 99.
      • 3 bataljon
    • IR 143 - 4. Unter-Elsässisches Infanterie-Regiment Nr 143.
      • 3 bataljon
  • IB 85 - 85. Infanterie Brigade
    • IR 105 - KGL. sächs. 6. Infanterie Regt König Wilhelm II. von Württemberg Nr. 105 los van de XIX. A. K.
    • IR 176 - 4. Lothringisches Infanterie-Regiment Nr 136.
  • FAB 30 - 30. Feldartillerie Brigade
    • FAR 51 - 2. Elsässisches Ober-Feld-Artillerie-Regiment Nr 51.
    • FAR 84 - Straßburger Feld-Artillerie-Regiment Nr 84.
      • Groep 2
  • Divisionstruppen
    • JägRzPf 3 -. Jäger-Regiment zu Pferde Nr 3

39. I.D.

39. Infantry Division onder bevel van Generalleutnant Theodor Freiherr von Watter 31 augustus vervangen door Generaal der Infanterie Hugo von Kathen.

Gedetailleerde brigades
  • IB 61 - 61. Infanterie Brigade -
    • IR 126 -. Infanterie-Regiment Nr 126 Großherzog Friedrich von Baden
    • IR 143 - 1. Unter-Elsässisches Infanterie-Regiment Nr 132.
  • IB 82 - 82. Infanterie Brigade
    • IR 171 -. 2. elsässiches Ober-Infanterie-Regiment Nr 171
    • IR 172 -. Elsässiches 3. Ober-Infanterie-Regiment Nr 172
  • FAB 39 - 30. Feldartillerie Brigade
    • FAR 66 - 4. Badisches Feld-Artillerie-Regiment Nr 66.
    • FAR 80 - 3. Elsässisches Ober-Feld-Artillerie-Regiment Nr 80.
  • Divisionstruppen
    • Jag B 14 - Großherzoglich Mecklenburgisches Jäger-bataljon Nr 14.
    • DR 14 - Kurmärkisches Dragoner-Regiment Nr 14.

XIV. R. K.

XIV. Reservekorps 14 Reserve Corps, onder bevel van generaal der Artillerie Richard von Schubert.

26. R. D.

26. Reserve-Divisie: 26 Reserve Division, die in het district XIII, onder bevel van generaal der Infanterie Franz Freiherr von Soden.

Gedetailleerde brigades
  • 51. Reserve-Infanterie Brigade-
    • 10. Infantry Regiment Württembergisches Nr. 180
    • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 121
  • 52. Reserve-Infanterie Brigade-
    • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 119
    • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 120
  • Württembergisches Reserve-Dragoner-Regiment
  • Reserve-Veld-Artillerie-Regiment Nr. 26

28. R. D.

28. Reserve-Divisie: 28 Reserve Division, opgegroeid in de regio XIV, onder bevel van Generalleutnant Curt von Pavel.

Gedetailleerde brigades
  • 55. Reserve-Infanterie Brigade-
    • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 49
    • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 109
    • Reserve-Jäger-Bataillon Nr. 8
  • 56. Reserve-Infanterie Brigade-
    • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 110
    • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 111
    • Großherzoglich Mecklenburgisches-Reserve-Jäger-Bataillon 14
  • Reserve-Dragoner-Regiment Nr. 8
  • Reserve-Feldartillerie-Regiment Nr. 29

Landwehr

  • 55. Ldw.-Brig., Toegewezen aan het gebouw Deckungstruppen Oberrhein die verantwoordelijk zijn voor de verdediging van Upper Alsace.
  • 60. Ldw.-Brig., Hauptreserve het bolwerk van Straatsburg.
  • 1. bay.Ldw.-Brig.
  • 2. bay.Ldw.-Brig.

8 Army

8 Het leger onder bevel van Generaloberst Maximilian von Prittwitz und Gaffron met als chef van de generale staf Generalmajor Georg von Waldersee 22 augustus vervangen door Generaloberst Paul von Hindenburg en Erich Ludendorff Generalmajor.

Bestaande uit zes lichamen namelijk dertien divisies worden ingezet rond Insterburg, Gumbinnen en Allenstein.


I. A. K.

I. Armeekorps: 1 Corps, onder bevel van Generalleutnant Hermann von François.

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Cavalerie
    • JägRzPf Jäger-Regiment 12-zu Pferde Nr. 12
  • Machine Guns
    • MG Abt. 5-5 Maschinengewehr-Abteilung Nr.
  • Fort guns
    • FMG Abt. 1 - Festungs-Maschinengewehr-Abteilung Nr 1.
  • Artillerie
    • FAR 1 - Fußartillerie-Regiment von Linger 1 Nr.
  • Genie
    • PB 1 - Pionier-Bataillon Nr 1 Fürst Radziwill.
    • PB 18 -. Samlandisches Pionier-Bataillon Nr 18
    • Fest.Fernspr.Kp.5 - Festungs-Fernsprech Kompagnie-Nr 5.
  • Ballonvaarders
    • LB 5 -. Luftschiffer-Bataljon Nr 5
      • 1. Kompanie
      • 2. Kompanie
      • 3. Kompanie
  • Trein
    • Abt Tr 1 - Ostpreussische Train-Abteilung Nr 1.

1. I.D.

1. Infantry Division: 1 Infantry Division, onder bevel van Generalleutnant Richard von Conta.

Gedetailleerde brigades
  • IB 1 - 1. Infanterie Brigade
    • Gren.R 1 - Grenadier Regiment Kronprinz 1 Nr.
    • IR 41 -. Infanterie-Regiment Nr 41 von Boyen
      • 2 Bataljon
  • IB 2-2 Infanterie Brigade
    • Gren. R3 - Grenadier-Regiment König Friedrich Wilhelm I Nr 3.
    • IR 43 -. Infanterie-Regiment Herzog Karl von Mecklenburg Strelitz Nr 43
      • 3 bataljon
  • FAB 1 - 1. Gebied-Brigade van de Artillerie
    • FAR 16 - 1. Ostpreußisches Feld-Artillerie-Regiment Nr 16.
    • FAR 52 - 2. Ostpreußisches Feld-Artillerie-Regiment Nr 52.
  • Divisionstruppen
    • Ulanen-Regiment "Graf zu Dohna" Nr. 8
      • 1 en 3 Squadron
    • 1. Kompanie Pionier-Bataillon Prinz Radziwill Nr. 1

2. I.D.

2. Infanterie Divisie 2 Infanteriedivisie, onder bevel van Generalleutnant Adalbert von Falk.

Gedetailleerde brigades
  • IB 3-3 Infanterie Brigade
    • Gren. R4 - Grenadier-Regiment König Friedrich der Grosse 4 Nr.
    • IR 44 - Infanterie-Regiment Graf Dönhoff Nr 44.
  • IB 4-4 Infanterie Brigade
    • Fus. R 33 - fusilier-Regiment Graf Roon Nr 33.
    • IR 45- 8. Ostpreußisches Infanterie-Regiment Nr. 45
      • 1 Bataljon
  • FAB 2 - 2. Feldartillerie Brigade
    • FAR 1 - Feld-Artillerie-Regiment Prinz von Preußen 1 augustus Nr.
      • Groep 1
    • FAR 37 - Lithauisches Feld-Artillerie-Regiment Nr 37.
  • Divisionstruppen
    • JägR.zPf 10 - Jäger-Regiment zu Pferde Nr 10.
    • 2. & amp; 3. Kompanie Pionier-Bataillon Prinz Radziwill Nr. 1

XVII. A. K.

XVII. Armeekorps: 17 Corps, onder bevel van generaal der Kavallerie August von Mackensen.

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Infanterie
    • Jag. B 2 - Jäger-Bataillon Nr 2 Fürst Bismarck.
  • Machine Guns
    • MG Abt. 6 - Maschinengewehr-Abteilung Nr 6 bevestigd aan een bataljon 21.IR.
  • Fort guns
    • FMG Abt. 3 - Festungs-Maschinengewehr-Abteilung Nr 3 gehecht aan 141.IR.
    • FMG Abt. 4 - Festungs-Maschinengewehr-Abteilung Nr 4 gehecht aan 129.IR.
    • FMG Abt. 5 - Festungs-Maschinengewehr-Abteilung Nr 5 gehecht aan 21.IR.
  • Artillerie
    • Fuß-AR 11 - 1. Westpreußisches Fußartillerie-Regiment Nr 11.
    • Fuß-AR 17 - 1. Westpreußisches Fußartillerie-Regiment Nr 17.
  • Genie
    • PB 17 - 1. Pionier-Bataillon Nr Westpreußisches 17.
  • Fortress telegraphists
    • Fernspr. 5 B -. Festungs-Fernsprech-Bataljon Nr 5
    • Fest.Fernspr.Kp.1 & amp; 2 - Festungs-Fernsprech-Kompagnie Nr 1 & amp ;. Nr. 2
  • Trein
    • Tr ca. 17 - Westpreußisches Train-Abteilung Nr 17.

35. I.D.

35. Infantry Division: 35 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Otto Hennig, 25 november vervangen door Generalmajor Johannes von Hahn.

Gedetailleerde brigades
  • IB 70 - 70. Infanterie Brigade
    • IR 21 - von Borcke Nr Regiment Infanterie-21.
    • IR 61 -. Infantry Regiment von der Marwitz-Nr 61
  • IB 87 - 87. Infanterie Brigade
    • IR 141 - Kulmer Infanterie-Regiment Nr 141.
      • 3 bataljon
    • IR 176 - 9. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr 176 (Kulm.
      • 2 Bataljon
  • FAB 35 - 35. Feldartillerie Brigade
    • FAR 71 - Feld-Artillerie-Regiment Nr 71 Großkomtur.
    • FAR 81 - Thorner Feld-Artillerie-Regiment Nr 81.
  • Divisionstruppen
    • JägR.zPf 4 -. Jäger-Regiment zu Pferde Nr 4

36. I.D.

36. Infantry Division: 36 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant von Konstanz Heineccius.

Gedetailleerde brigades
  • IB 69 - 69. Infanterie Brigade
    • IR 129 - 3. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr 129.
    • IR 175 - 8. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr 175.
      • 3 bataljon
  • IB 71 - 71. Infanterie Brigade
    • Gr.R 5 - Grenadier-Regiment König Friedrich I Nr 5.
    • IR 128 - Danziger Infanterie-Regiment Nr 128.
      • 3 bataljon
  • FAB 36 - 36. Feldartillerie Brigade
    • FAR 36 - Westpreußisches Feld-Artillerie-Regiment Nr 36.
    • FAR 72 - Feld-Artillerie-Regiment Nr 72 Hochmeister.
      • Groep 1
  • Divisionstruppen
    • HR 5 - Husaren-Regiment Fürst von Blücher Wahlstatt Nr 5.

XX. A. K.

XX. Armeekorps: 20 Corps, die voortvloeien uit de 1.Armee-Inspektion, onder bevel van generaal der Artillerie Friedrich von Scholtz.

Korpstruppen: Organic corps eenheden
  • Infanterie
    • Jäg.B 1 - Jäger-Bataljon Graf Yorck von Wartenburg Nr. 1: 1 Rifles "Count Yorck von Wartenburg '
  • Fort guns
    • FestMG Abt.2 - Festungs-Maschinengewehr-Abteilung 2 Nr.
  • Genie
    • BBP 23 - 2. Westpreußisches Pionier-Bataillon Nr 23.
    • BBP 26 -. Masurisches Pionier-Bataillon Nr 26
  • Trein
    • Tr Abt. 20 - Trein Masurische-Abt. Nr. 20 (Marienburg

37. I.D.

37. Infantry Division: 37 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Hermann von Staabs.

Gedetailleerde brigades
  • IB 73 - 73. Infanterie Brigade
    • IR 147 - 2. Masurisches Infanterie-Regiment Nr 147.
  • IR 151 - 2. Ermlandisches Infanterie-Regiment Nr 151.
    • 2 Bataljon
  • IB 5-5 Infanterie Brigade
    • IR 146 - 1. Masurisches Infanterie-Regiment Nr 147.
    • IR 150 - 1. Ermlandisches Infanterie-Regiment Nr 150.
  • FAB 37 - 37. Veld-Artillerie Brigade
    • FAR 73 - 1. Masurisches Feld-Artillerie-Regiment Nr 73.
    • FAR 82 - 2. Masurisches Feld-Artillerie-Regiment Nr 82.
      • Groep 1
  • Divisionstruppen
    • DR 11 - Dragoner-Regiment "von Wedel" Nr 11.
  • 41. I.D.

    41. Infantry Division: 41 Infanterie Divisie onder bevel van Generalleutnant Leo Sontag 17 september vervangen door Generalmajor Alfred von Böckmann dan 27 november door Generalleutnant Heinrich Schmidt von Knobelsdorff.

    Gedetailleerde brigades
    • IB 72 - 72. Infanterie Brigade
      • IR 18 - von Grolmann Nr Regiment Infanterie-18.
      • IR 59 -. Infanterie-Regiment Freiherr von Hiller Gaertringen Nr 59
    • IB 74 - 74. Infanterie Brigade
      • IR 148 - 5. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr 148.
        • 3 bataljon
      • IR 152 -. Deutsch-Ordens Infanterie-Regiment Nr 152
        • 3 bataljon
    • FAB 41 - 41. Feldartillerie Brigade
      • FAR 35 - 1. Westpreußisches Feld-Artillerie-Regiment Nr 35.
      • FAR 79 - 3. Ostpreußisches Feld-Artillerie-Regiment Nr 79.
    • Divisionstruppen
      • DR 10 - Dragoner-Regiment "König Albert von Sachsen" Nr 10.

    1. Kav.D.

    1. Kavallerie-Divisie 1 Cavalerie Divisie, onder bevel van Generalleutnant Hermann Brecht.

    Gedetailleerde brigades
    • 1. Kavallerie-Brigade
      • Kürassier-Regiment "Graf Wrangel" Nr. 3
      • Dragoner-Regiment "Prinz Albrecht von Preußen" Nr. 1
    • 2. Kavallerie-Brigade
      • Litthauisches Ulanen-Regiment Nr. 12
      • Jäger-Regiment zu Pferde Nr. 9
    • 41. Kavallerie-Brigade
      • Kürassier-Regiment "Friedrich Herzog von Württemberg Eugen" Nr. 5
      • Ulanen-Regiment "von Schmidt" Nr. 4
    • Reitende Abteilung / Feldartillerie-Regiment "Prinz von Preußen augustus" Nr. 1

    I. R. K.

    I. Reservekorps: 1 Reserve Corps, onder bevel van generaal der Infanterie Otto von Below.

    1. R. D.

    1. Reserve-Divisie 1 reserve divisie opgeheven in de regio's I en XX, onder bevel van Generalleutnant Sigismund von Foerster.

    Gedetailleerde brigades
    • 1. Reserve-Infanterie Brigade
      • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 1
      • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 3
    • 72. Reserve-Infanterie Brigade-
      • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 18
      • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 59
      • Reserve-Jäger-Bataillon Nr. 1
    • Reserve-Ulananen-Regiment Nr. 1
    • Reserve-Feldartillerie-Regiment Nr. 1

    36. R. D.

    36. Reserve-Divisie: 36 Reserve Division, opgegroeid in de XVII regio, onder bevel van Generalleutnant Curt Kruge.

    Gedetailleerde brigades
    • 69. Reserve-Infanterie Brigade-
      • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 21
      • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 61
      • Reserve-Jäger-Bataillon Nr. 2
    • 70. Reserve-Infanterie Brigade-
      • Infantry Regiment "von der Goltz" Nr. 54
      • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 5
    • Reserve-Husaren-Regiment Nr. 1
    • Reserve-Feldartillerie-Regiment Nr. 36

    I. Ldw.K.

    1. Eerst riep Landwehr-Division Goltz of Landwehr-Division in de vroege mobilisatie, het toevoegen van versterkingen naar het einde van de periode van de concentratie geeft de grootte van een legerkorps, later "één lichaam geroepen Landwehr ", onder bevel van Generalleutnant Georg Freiherr von der Goltz.

    Div. Jacobi

    De divisie Jacobi is gemaakt op basis van de 1. Landwehr-Division; het wordt onder bevel van generaal der Infanterie Albano von Jacobi.

    Gedetailleerde brigades
    • 6.-Landwehr Brigade
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 34
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 49
    • 34. gemischte-Landwehr Brigade
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 31
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 84
      • 3. Guard Landwehr-Eskadron
      • 2. Landwehr-Eskadron
      • 2. Batterij-Landwehr

    Div. Einem

    De divisie Einem wordt gemaakt op basis van de 1. Landwehr-Division; het wordt gecontroleerd door de Ernst von Einem Generalleutnant.

    Gedetailleerde brigades
    • 33. gemischte-Landwehr Brigade
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 75
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 76
      • 2. Guard Landwehr-Eskadron
      • 1. Landwehr-Eskadron
      • 1. Accu-Landwehr
    • 70. Landwehr-Brigade
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 5
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 18

    II. Ldw.K.

    Landwehrkorps Schlesien: Body Silezische Landwehr, later genoemd "2 Landwehr lichaam", onder bevel van generaal von der Infanterie Remus Woyrsch 3 december vervangen door Götz Generalleutnant Freiherr von König.

    3. Ldw.D.

    3. Landwehr-Division 3 Landwehr Divisie onder bevel van Generalleutnant Götz von König, vervangen door 17 december Generalleutnant Hermann von Rieß Scheurnschloß.

    Gedetailleerde brigades
    • 17. Landwehr-Infanterie Brigade
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 6
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 7
    • 18. Landwehr-Infanterie Brigade
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 37
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 46
    • 17.Ersatz-Brig.
    • Landwehr-Kavallerie-Regiment Nr. 1
    • 1. Accu-Landsturm

    4. Ldw.D.

    4. Landwehr-Divisie 4 Landwehr Divisie onder bevel van Generalleutnant Rudolf von Wegener.

    Gedetailleerde brigades
    • 22. Landwehr-Infanterie Brigade
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 11
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 51
    • 23. Landwehr-Infanterie Brigade
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 22
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 23
    • 21.Ersatz-Brig.
    • Kavallerie
      • Ersatz-Kavallerie-Regiment
      • Landwehr-Kavallerie-Regiment Nr. 2
    • Artillerdwz
      • 1. Accu-Landsturm
      • 2. Batterij-Landsturm

    Grote standalone units

    Alle eenheden van het Duitse leger niet onmiddellijk toegewezen aan acht legers. Er is in de eerste 9 reserve korps dat ten noorden van Hamburg alvorens te worden verzonden naar België blijft; Dan zijn er een aantal reserve divisies, Marine en Ersatz snel toegewezen aan verschillende hosts; dan Landwehr brigades, de meeste, ze naar het front gestuurd zo snel; Tot slot, om de garnizoenen te garanderen, blijven er Landwehr regimenten en bataljons Landsturm.

    IX. R. K.

    IX. Reservekorps: 9 Reserve Corps, onder bevel van generaal der Infanterie Max von Boehn. Dit lichaam, gemobiliseerd en geconcentreerd in de provincie Sleeswijk-Holstein, is verantwoordelijk voor het toezicht op de Deense grens en de Noordzeekust. Vier Landwehr brigades zijn zijn assistenten, de vorming van het korps en bataljons gestationeerd op de eilanden, die werd uitgeroepen Nordarmee, de noordelijke leger, onder het bevel van Boehn.

    Als de Landwehr snel werd verzonden naar het Oostfront, werd het korps naar België vanaf 23 augustus aankomst in Leuven in Brussel op 25 en 30. Op 3 september werd hij toegewezen aan Headquarters Antwerpen.

    17. R. D.

    17. Reserve-Divisie: 17 Reserve Division, onder bevel van Generalleutnant Gustav Wagener.

    Gedetailleerde brigades
    • 81. Infanterie Brigade
      • Infantry Regiment "Lübeck" Nr. 162
      • Schleswig-Holsteinische Infanterie-Regiment Nr. 163
    • 33. Reserve-Infanterie Brigade-
      • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 75
      • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 76
    • Reserve-Husaren-Regiment Nr. 6
    • Reserve-Feldartillerie-Regiment Nr. 17

    18. R. D.

    18. Reserve-Divisie: 18 Reserve Division, onder bevel van Generalleutnant Karl Wilhelm von Gronen.

    Gedetailleerde brigades
    • 34. Reserve-Infanterie Brigade-
      • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 31
      • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 90
    • 35. Reserve-Infanterie Brigade-
      • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 84
      • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 86
      • Reserve-Jäger-Bataillon Nr. 9
    • Reserve-Husaren-Regiment Nr. 7
    • Reserve-Feldartillerie-Regiment Nr. 18

    Divisies

    3. R. D.

    3. Reserve-Divisie: gevormd door regio II, onder bevel van Generalleutnant Curt von Morgen, is het aan de 8 aan het einde van het leger mobilisatie bevestigd.

    Gedetailleerde brigades
    • RIB 5 - 5. Reserve-Infanterie Brigade
      • RGR 2 - Reserve Grenadier-Regiment König Friedrich Wilhelm IV No. 2.
      • RGR 9 - Reserve Colbergsches Grenadier-Regiment Graf-Gneisenau Nr 9.
    • RIB 6 - 6. Reserve-Infanterie Brigade
      • RFR 34 -. Reserve-Regiment Königin-fusilier Viktoria von Schweden Nr 34
      • ITR 49 - 6. Pommersches Reserve-Infanterie-Regiment Nr 49.
    • Divisionstruppen
      • RDR 5 - Reserve-Dragoner-Regiment Nr. 5
      • RFAR 3 - Reserve-Regiment Nr 3-Feldartillerie.
      • PB 2 - 4. Pionier Kompanie Pommersches-Bataillon Nr 2.

    30. R. D.

    30. Reserve-Divisie: 30 Reserve Division, gevormd door de regio XXI en de Beierse III, onder bevel van Generalleutnant Karl Albert von Knoerzer. Toegewezen als Hauptreserve der Festung Straatsburg, is het aan de 7 leger vervolgens actief in de Vogezen van 17 augustus bevestigd.

    Gedetailleerde brigades
    • 84. LDW
    • 10. Bayerische Reserve-Infanterie Brigade
      • KGL. Bayerisches 11. Reserve-Infanterie-Regiment
      • 14.Radfahrer-Abteilung
      • Festungs-MG-Kompanie Nr. 2
      • Reserve-MG-Abteilung Nr. 3
    • 5. bayerische Ersatz-Brigade
      • Bayerisches Brigade Ersatz-Bataillon Nr. 5
      • Bayerisches Brigade Ersatz-Bataillon Nr. 6
      • Bayerisches Brigade Ersatz-Bataillon Nr. 7
      • Bayerisches Brigade Ersatz-Bataillon Nr. 8
    • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Landau / II. Bayerisches Armeekorps
    • Artillerie
      • KGL. 2. Bayerisches Feldartillerie-Regiment
      • 1. Ersatz-batterij / Kgl. Bayerisches 12. Feldartillerie-Regiment
      • Ersatz-Abteilung / Feldartillerie-Regiment Nr. 80
      • 1.Ersatz-batterij / Feldartillerie-Regiment Nr. 84
      • 3.Batterie / Feldartillerie-Reserve-Regiment Nr. 14

    33. R. D.

    33. Reserve-Divisie: 33 Reserve Division, gevormd door de regio XVI, onder bevel van Generalleutnant Karl Wilhelm Viktor Bausch. Toegewezen als Hauptreserve der Festung Metz, wordt het aan de 5 leger vervolgens bezig met Nomeny 20 augustus, toen in de buurt van Tin 24-25 augustus bevestigd.

    Gedetailleerde brigades
    • 8.Kgl. Bayerische Infanterie Brigade
      • KGL. Bayerisches 4. Infantry Regiment König von Württemberg Wilhelm
      • KGL. 8. Infantry Regiment Bayerisches-Großherzog Friedrich II. von Baden
    • 66.Reserve-Infanterie Brigade-
      • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 67
      • Reserve-Infanterie-Regiment Nr. 130
    • Reserve-Husaren-Regiment Nr. 2
    • Artillerie
      • Ersatz-Abteilung / 1. Lothringisches Feldartillerie-Regiment Nr. 33
      • Ersatz-Abteilung / 2. Lothringisches Feldartillerie-Regiment Nr. 34
      • Ersatz-Abteilung / 3. Lothringisches Feldartillerie-Regiment Nr. 69
      • Ersatz-Abteilung / 4. Lothringisches Feldartillerie-Regiment Nr. 70

    35. R. D.

    35. Reserve-Divisie: 35 Reserve Division, samengesteld uit Landwehr, onder bevel van Generalleutnant Max Philipp von Schmettau. Toegewezen als Hauptreserve der Festung Thorn, is de verdeling van de 8 leger dan bezig rond Soldau en Thorn bevestigd.

    Gedetailleerde brigades
    • 5. Landwehr-Infanterie Brigade
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 2
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 9
    • 20. Landwehr-Infanterie Brigade
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 19
      • Saxon Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 107
      • Schweres Reserve Reiter-Regiment Nr. 3
    • Ersatz-Abteilung / 1. Westpreußisches Feldartillerie-Regiment Nr. 35
    • Ersatz-Abteilung / Thorner Feldartillerie-Regiment Nr. 81

    Marine-divisie

    Marine-Divisie: Marine Division, onder bevel van admiraal Ludwig von Schröder. De Marine-Infanterie-Brigade bestaat in Kiel tijdens de mobilisatie met actieve als kernel I. Seebataillon aangevuld met marine reservisten. II. Seebataillon is Wilhelmshaven, terwijl III. Tsingtao is geblokkeerd. Op 23 augustus werd de brigade versterkt met twee regimenten van zeilers om een ​​divisie te worden, en dan is het aan de Antwerpse kantoor wordt verzonden.

    Gedetailleerde brigades
    • Marine-Infanterie Brigade-
      • Marine Infanterie Regiment-1
      • Marine Infanterie Regiment-2
    • Matrosen-Artillerie-Brigade
      • Matrosen-Regiment 1
      • Matrosen-Regiment 2
    • Kavallerie
      • Landwehr-Eskadron Mackensen
      • 02/01 Landwehr-Eskadron Schwindt
    • 1. Landwehr-Feldartillerie-Abteilung

    G.E.D.

    Guard Ersatzdivision: Vervanging Division van de wacht, onder bevel van Generalleutnant Reinhold von Twardowski. De divisie is om de 6 leger bevestigd, kwam in Saverne 19 augustus en blijft in de reserve bij de Slag van Sarrebourg 20.

    Gedetailleerde brigades
    • 1. gemischte Garde-Ersatz-Brigade
      • Guard Brigade Ersatz-Bataillon Nr. 1
      • Guard Brigade Ersatz-Bataillon Nr. 2
      • Guard Brigade Ersatz-Bataillon Nr. 3
      • Guard Brigade Ersatz-Bataillon Nr. 4
      • Guard Brigade Ersatz-Bataillon Nr. 5
      • Guard Brigade Ersatz-Bataillon Nr. 6
    • 5. gemischte Garde-Ersatz-Brigade
      • Brigade Ersatz-Bataillon Nr. 5
      • Brigade Ersatz-Bataillon Nr. 6
      • Brigade Ersatz-Bataillon Nr. 7
      • Brigade Ersatz-Bataillon Nr. 8
    • 17. gemischte Ersatz-Brigade
      • Ersatz-Brigade Bataljon 17
      • Ersatz-Brigade Bataljon 18
      • Ersatz-Brigade Bataljon 19
      • Ersatz-Brigade Bataljon 20
      • Ersatz-Brigade Bataljon 77
    • Kavallerie
      • Garde-Kavallerie-Ersatz-Abteilung Berlijn
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Pasewalk
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Posen
    • Artillerie
      • 1. Garde-Ersatz-Abteilung-Feldartillerie
      • 2. Garde-Ersatz-Abteilung-Feldartillerie
      • Vorpommersches Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 38
      • Hinterpommersches Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 53
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 20
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 41

    4. E. D.

    4. Ersatzdivision: Divisie 4 vervanging, onder bevel van Generalleutnant Albert von Werder. De divisie is om de 6 leger bevestigd, landde op Téterchen en dient als reserve in twee Beierse Corps op 20 augustus.

    Gedetailleerde brigades
    • 9. gemischte Ersatz-Brigade
      • Brigade Ersatz-Bataillon Nr. 9
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 10
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 11
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 12
    • 13. gemischte Ersatz-Brigade
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 13
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 14
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 15
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 16
    • 33. gemischte Ersatz-Brigade
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 33
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 34
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 35
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 36
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 81
    • Kavallerie
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Brandenburg
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Halberstad
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Wandsbeck
    • Artillerie
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 18
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 39
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 45
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 60
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 40
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 75

    8. E. D.

    8. Ersatzdivision: Division 8 vervangen, onder bevel van Generalleutnant Friedrich von Hausmann. De divisie is het verstrekken van het leger in 6 augustus.

    Gedetailleerde brigades
    • 29. gemischte Ersatz-Brigade
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 29
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 30
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 31
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 32
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 80
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 86
    • 51. gemischte Ersatz-Brigade
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 51
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 52
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 53
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 54
    • 41. gemischte Ersatz-Brigade
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 41
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 42
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 49
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 50
    • Kavallerie
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Bonn / VIII. Armee-Korps
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Ludwigsburg / XIII. Armee-Korps
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Darmstadt / XVIII. Armee-Korps
    • Artillerie
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 23
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 44
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 29
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 65
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 25
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 67

    10. E. D.

    10. Ersatzdivision 10 vervanging divisie, onder bevel van generaal Georg Freiherr von der Infanterie Gayl. De divisie is om de 6 leger bevestigd, landde op 17-18 augustus in Saarlouis en maakte na de 3 Beierse Corps.

    Gedetailleerde brigades
    • 25. gemischte Ersatz-Brigade
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 25
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 26
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 27
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 28
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 79
    • 37. gemischte Ersatz-Brigade
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 37
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 38
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 39
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 40
    • 43. gemischte Ersatz-Brigade
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 43
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 44
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 76
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 83
    • Kavallerie
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Münster
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Hannover
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Kassel
    • Artillerie
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 22
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 43
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 46
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 62
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 47
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 55

    19. E. D.

    19. Ersatzdivision: 19 vervanging divisie, onder bevel van Generalmajor Adolf Müller 21 augustus vervangen door Generalleutnant Otto von Tettenborn. Landde op 18 augustus in Straatsburg, de divisie is actief in de Bruche Valley 20.

    Gedetailleerde brigades
    • 21. gemischte Ersatz-Brigade
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 21
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 22
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 23
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 24
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 78
    • 45. gemischte Ersatz-Brigade
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 45
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 46
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 63
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 64
    • 47. gemischte Ersatz-Brigade
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 47
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 48
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 88
      • Ersatz-Brigade Bataljon Nr. 89
    • Kavallerie
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Breslau
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Dresden
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Leipzig
    • Artillerie
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 6
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 57
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 28
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 48
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 32
      • Feldartillerie-Ersatz-Abteilung Nr. 77

    Bay.E.D.

    Bayerische Ersatzdivision: Beierse afdeling van vervanging, onder bevel van generaal Eugen Ritter von der Infanterie Benzino. De divisie landde op 17-18 augustus in Sélestat en is actief in de Vogezen.

    Gedetailleerde brigades
    • 1. Bayerische gemischte Ersatz-Brigade
      • 1. Bayerische Brigade Ersatz-Bataillon
      • 2. Bayerische Brigade Ersatz-Bataillon
      • 3. Bayerische Brigade Ersatz-Bataillon
      • 4. Bayerische Brigade Ersatz-Bataillon
    • 5. Bayerische gemischte Ersatz-Brigade
      • 5. Bayerisches Brigade Ersatz-Bataillon
      • 6. Bayerisches Brigade Ersatz-Bataillon
      • 7. Bayerisches Brigade Ersatz-Bataillon
      • 8. Bayerisches Brigade Ersatz-Bataillon
    • 9. Bayerische Gemische Ersatz-Brigade
      • 9. Bayerisches Brigade Ersatz-Bataillon
      • 10. Bayerisches Brigade Ersatz-Bataillon
      • 11. Bayerisches Brigade Ersatz-Bataillon
      • 12. Bayerisches Brigade Ersatz-Bataillon
    • Kavallerie
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung München
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Landau
      • Kavallerie-Ersatz-Abteilung Nürnberg
    • Artillerie
      • 1. Bayerisches Feldartillerie-Ersatz-Bataillon
      • 4. Bayerisches Feldartillerie-Ersatz-Bataillon
      • 2. Bayerisches Feldartillerie-Ersatz-Bataillon
      • 12. Bayerisches Feldartillerie-Ersatz-Bataillon
      • 8. Bayerisches Feldartillerie-Ersatz-Bataillon
      • 10. Bayerisches Feldartillerie-Ersatz-Bataillon

    2. Ldw.D.

    2. Landwehr-Divisie 2 Divisie Landwehr, gecreëerd door de consolidatie van de vier brigades van Höherer Landwehr-Kommandeur 2, onder bevel van Adolf Generalleutnant Franke, wordt toegewezen aan de 5 leger.

    Gedetailleerde brigades
    • 9. Königlich Bayerische Landwehr-Infanterie Brigade-
      • Königlich Bayerische Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 6
      • Königlich Bayerische Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 7
      • 1. Landwehr-Eskadron / III. Königlich Bayerische Armee-Korps
      • 1. Landsturm-batterij / III. Königlich Bayerische Armee-Korps
    • 43. gemischte-Landwehr Brigade
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 32
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 83
      • 1. Landwehr-Eskadron / XI. Armee-Korps
      • 1. Landwehr-batterij / XI. Armee-Korps
      • 2. Landwehr-batterij / XI. Armee-Korps
    • 45. gemischte-Landwehr Brigade
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 100
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 102
      • Landwehr-Eskadron / XII. Armee-Korps
      • Landsturm-batterij / XII. Armee-Korps
    • 53. gemischte-Landwehr Brigade
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 124
      • Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 125
      • 3. Landwehr-Eskadron / XIII. Armee-Korps
      • Landsturm-batterij / XIII. Armee-Korps

    Brigades

    Landwehr van gemischte-Brigaden, met een kleine staf, infanterie, cavalerie en artillerie, zijn gemaakt tijdens de mobilisatie. Veel van deze brigades worden toegewezen aan verschillende legers als hulptroepen, maar ook de belangrijkste bolwerken van het Rijk te dienen: in het laatste geval, hun missie is om Hauptreserve, het equivalent van de "mobiele verdediging" van de zetels te dienen sterke Frans:

    • Königsberg:
      • 9.-Landwehr Brigade;
      • Ersatz-Infanterie Brigade Königsberg;
      • Reserve-Dragoner-Regiment Nr 1.
      • Ersatz-Kavallerie-Regiment I. A. K .;
      • Feldartillerie Ersatz-Regiment;
    • 19. Brigade Landwehr-in Posen;
    • 21. Brigade Landwehr-in Breslau;
    • 30. Brigade Landwehr-Metz;
    • 31. Brigade Landwehr-Metz;
    • 52. Brigade Landwehr-in Straatsburg;
    • 69. Brigade Landwehr-Graudenz.

    Garnizoenen

    Landwehr regimenten worden toegewezen als de sterke garnizoen, terwijl elk van de 24 regimenten van I, XVII en XX regio's vormen een bataljon van Ersatz toegewezen als versterking om de garnizoenen van de forten van het oosten.

    De Duitse eilanden en kusten van de Noordzee infanterie krijgen ook vanaf 17 augustus:

    • Het eiland Borkum 1 en 2 bataljons van 79 reserve regiment, Sylt 1 en 2 bataljons van Landwehr Regiment 85, het eiland Pellworm 3 van 85. Tax Act, elk van de drie eilanden Ook het ontvangen van een batterij van artillerie te voet;
    • Hamburg 2de en 3de bataljons van de 75. ITA, Bremen en Cuxhaven 1 Bataljon 4 van hetzelfde regiment;
    • Rostock 4 Bataljon 76. ITA Wismar 5 van hetzelfde regiment;
    • Wilhelmshaven een marien infanteriebrigade gevormd rond de kern II. Seebataillon.

    Tot slot, 340 bataljons Landsturm worden beïnvloed vanaf eind augustus te dienen als garnizoenen in de bezette gebieden, voor het toezicht op de communicatie kanalen en als garnizoenen van de steden in het binnenland.